Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.

Intrauterina izloženost fetusa valproatu (op.prev. kod nas pod imenom Depakine Chrono, Apilepsin), ali ne i levetiracetamu (op.prev. kod nas pod imenom Keppra i Levetiracetam) povezana je s neurološki poremećajima u djece.

Istraživanje je otkrilo da fetusi izloženi levetiracetamu imaju bolje jezične vještine i neurološki razvoj u usporedbi s fetusima izloženima valproatu.

"Ova je informacija značajna i za liječnike i za žene, pogotovo kada se donosi odluka o antiepileptiku koji će se koristiti tijekom trudnoće", objavili su autori 8.1.2014. u časopisu Neurology.

Dr. Rebekah Shallcross sa Sveučilišta Liverpool u Velikoj Britaniji istaknula je da "cilj istraživanja nije bio pokazati da se natrijev valproat ne treba koristiti za liječenje epilepsije u trudnica, već je cilj pronaći antiepileptik najbolje djelotvornosti i najmanje štetnosti tijekom trudnoće. Ovo istraživanje pokazuje da je levetiracetam dobra alternativa za terapiju epilepsije u trudnoći."

Učinci valproata na fetus i kasniji razvoj djeteta dobro su dokumentirani i doveli su do praktičnih preporuka da se valproat izbjegne tijekom trudnoće uvijek kada je to moguće i zamijeni nekim drugim antiepileptikom, poput levetiracetama. Usprkos povećanoj upotrebi levetiracetama, informacije o kognitivnim i neurorazvojnim posljedicama po dijete, za sada su ograničene.

U jednom od ranijih istraživanja, dr. Shallcross i kolege pokazali su da djeca koja su in utero bila izložena levetiracetamu, u dobi od 24 mjeseca imaju povoljan neurokognitivni razvoj, a sada se to pokazalo i za dob od 54 mjeseca.

U istraživanje je bilo uključeno 53 djece izloženo levetiracetamu, 44 valproatu i 133 djece iz kontrolne skupine koju su činile žene koje nemaju epilepsiju i nisu bile izložene lijekovima.

Rezultati su pokazali da se djeca izložena levetiracetamu nisu razlikovala od djece iz kontrolne skupine (neizloženi bilo kojem antiepileptiku) u testovima razmišljanja, kretanja i govora u dobi 36 i 54 mjeseca starosti.

Nasuprot tome, djeca izložena valproatu imala su slabije rezultate testova grubih motoričkih vještina (15.8 bodova lošije, p<0.001), razumijevanja (6.4 bodova lošije, p=0.005) i sposobnosti jezičnog izražavanja (9.5 bodova lošije, p<0.001) nego u djece izložene levetiracetamu.

Koautori istraživanja napominju da su u istraživanju NEAD djeca rođena od majki s epilepsijom koje su tijekom trudnoće koristile samo terapiju valproatom imala niži IQ (7 do 10 bodova) i lošije verbalne sposobnosti i pamćenje u dobi od 6 godina, nego djeca čije su majke u trudnoći primale lamotrigin, karbamazepin i fenitoin.

Novo istraživanje pokazuje da levetiracetam, kao i lamotrigin (kod nas pod imenima Lamictal, Arvind, Lamal, Lamox, Danoptin) karbamazepin (kod nas pod imenima Tegretol, Tegretol CR) i fenitoin (kod nas Difetoin) ne djeluje nepovoljno na kognitivni razvoj.

Odluka o izbjegavanju valproata postaje "iznimno teška u onih žena čija epilepsija ne reagira na ostale antiepileptike", napisali su dr. Pavel Klein i dr. Gregory Mathews iz the Mid-Atlantic Epilepsy and Sleep Center iz Bethesde, Maryland.

"U ovoj relativno maloj, ali iznimno značajnoj skupini trudnica koje imaju refraktornu primarnu generaliziranu epilepsiju, liječnici se suočavaju s dvojbom koliko dobrobiti liječenja nadmašuju rizike. Za refraktornu generaliziranu epilepsiju, nedostaju podatci temeljem kojih bi se donio informirani i racionalni izbor", napisali su.

Kao dodatak ovoj dilemi, navodi se da je lamotrigin kao najčešća alternativa valproatu, povezan s pogoršanjem epilepsije tijekom trudnoće.

Epileptičarke koje se liječe lamotriginom imaju više generaliziranih toničko-kloničkih napadaja nego žene koje se liječe valproatom, karbamazepinom ili fenobarbitalom. Podaci o neurološkom razvoju te djece nisu nam dostupni.
 

 

http://bit.ly/1a1pnrc Neurology 2014.

  Novosti - Sve