Testiranje na niskorizične HPV tipove ne pokazuje rizik za rak vrata maternice
Testiranje na niskorizične tipove humanog papiloma virusa treba izostaviti iz probirnih testova za rak vrata maternice, jer niti može procijeniti rizik od nastanka cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN) stupnja 3 ili više, niti je pokazalo ikakvu dobrobit za pacijentice, već naprotiv, izlaže žene potencijalnim štetnim posljedicama po zdravlje, pokazuju rezultati dvije velike studije.
Rezultati su objavljeni u časopisu Obstetrics & Gynecology za siječanj 2014.
Prvi su rezultati prospektivne kohortne studije učinjene pod vodstvom Louise T. Thomsen iz Istraživačkog centra odjela za viruse, životni stil i gene pri Danskom udruženju za rak. Analizirani su uzorci izuzeti od 35,539 žena koje su u vremenu između 2002. i 2005. došle učiniti probir na rak vrata maternice metodom tekućinske citologije (LBC) za 13 visokorizičnih i 5 niskorizičnih tipova HPV.
Skrining žena na rak vrata maternice zaslužan je za smanjenje učestalosti cervikalnog raka u razvijenim zemljama, ali testiranje na sve tipove humanog papiloma virusa neželjena je pojava. Čak oko 31% osiguravatelja u SAD rutinski provodi testiranje na HPV niskog rizika suprotno smjernicama koje snažno govore protiv potrebe testiranja na niskorizične tipove HPV.
Thomsen i kolege pokazali su da probir na niskorizične tipove HPV ne pomaže predvidjeti rizik za nastanak raka vrata maternice.
Od svih ispitanica, 1218 žena (3.4%) imalo je samo niskorizični tip HPV, a njihova prosječna dob bila je 32 godine. Drugih 6105 žena (17.2%) imalo je samo visokorizični HPV i prosječno su bile stare 38 godina. Većina ispitanica, njih 26,981 (75.9%), bile su negativne i na HPV niskog i na HPV visokog rizika.
Za žene mlađe od 30 godina apsolutni rizik za CIN 3 ili više bio je manji ako su bile negativne na HPV visokog rizika nego za one koje su imale uredan uobičajeni (konvencionalni) PAPA test na kontrolama za 3, 5 i 8 godina.
Za žene dobi 30 godina ili više, negativan HPV visokog rizika davao je veću sigurnost protiv kasnijeg nastanka CIN 3 ili više, nego što je to davao uobičajeni PAPA test na kontrola za 3, 5 i 8 godina, navode istraživači.
"Naši rezultati podupiru današnje preporuke da u skrining na rak vrata maternice ne treba uključiti testiranje na niskorizične tipove HPV. Testiranje na tipove HPV koji nisu povezani s nastankom raka vrata maternice može dovesti do neodgovarajućih kontrolnih pregleda, većih troškova i nepotrebnog psihičkog stresa za pacijentice", napisali su Thomsen i kolege.
U drugom istraživanju kojega je vodio Philip E. Castle sa Sveučilišta Albert Einstein iz New Yorka, istraživači su učinili genotipizaciju u 59,644 rezidualnih uzoraka cervikalne citologije iz the New Mexico Human Papillomavirus Pap Registry. Određivanje tipova HPV 6, 11 ili 42 ili njihovih kombinacija nije otkrilo žene s povećanim rizikom za nastanak cervikalnih prekanceroza u 3-godišnjem intervalu.
Dr. Castle i kolege zalažu se za prekid testiranja na HPV tipove 6, 11 i 42 i njihove kombinacije iz programa prevencije nastanka raka vrata maternice te prestanak proizvodnje komercijalnih testova za te genotipove.
"Prevalencija HPV najveća je u mladih žena reprodukcijske dobi, za koje ovo testiranje može imati negativne posljedice", napisali su Castle i kolege. "Zato testiranje žena na niskorizične tipove HPV kao što su 6, 11, 42 ili njihove kombinacije (ili na tipove 43 i 44 koji su povezani s njima) ne treba dalje podupirati jer ćemo time smanjiti štetnost prekomjernih i nepotrebnih testova, a ta sredstva možemo usmjeriti na one pretrage od kojih će žene imati koristi."
Urednica časopisa Obstetrics & Gynecology Nancy C. Chescheir, rekla je u pogovoru da bi kliničari trebali utjecati na proizvođače da se ne izrađuju testovi za niskorizične tipove HPV te da bi trebali surađivati s citolozima na način da provode programe testiranja samo visokorizičnih tipova HPV.
Oba istraživanja, iako provedena u različitim populacijama, pokazuju „da trebamo prestati testirati prisutnost niskorizičnih tipova HPV, jer time uzrokujemo nepotrebne probleme i pacijenticama i liječnicima. Kad već imamo ove rezultate, s njima bismo nešto trebali i učiniti. Naime, ako ženi jednostavno kažete 'vi u svome tijelu imate niskorizičan tip virusa humanog papiloma, ali to nije važno', bit će vam jako teško objasniti da virus niskog rizika znači upravo to - niski rizik i da se žena ne treba brinuti“, napisala je.
Obstet Gynecol. 2014;123:49-64.