Datum zadnje izmjene: 23. 01. 2020.


Trudnice koje boluju od astme imaju veći rizik pojavnosti perinatalnih komplikacija, no neki od ovih rizika se smanjuju ili nestaju ukoliko se astma pravilno liječi, rezultat je aktualne meta-analize.

"Ako je astma u trudnoći aktivno liječena, smanjuju se osobito relativni rizik za prijevremene trudove i prijevremeni porođaj i to na razinu koja nije više statistički značajna", navode znanstvenici iz 'John Hunter Hospital', Newcastle, New South Wales, Australia.

"Premda je astma rizični čimbenik za nastanak komplikacija glede ishoda trudnoće, radi se o promjenjivom rizičnom čimbeniku. To znači, što je bolja kontrola astme, ishod trudnoće se poboljšava kako za majku tako i za njeno dijete", bilježi autorski tim.

Autori su objavili svoje izvješće u on-line izdanju znanstvenog časopisa BJOG: 'British Journal of Obstetrics and Gynaecology'.

Sistematski pregled prethodnih istraživanja provedenih između 1975. godine, kada su u terapiju astme uvedeni steroidi u obliku inhalacijskih preparata, do 2009. godine, otkrio je 40 studija, s više od 1,6 milijuna ispitanica, koje su autori uključili u svoju meta-analizu.

Trinaest studija koje su obuhvatile 1,1 milijun trudnica s astmom pokazale su 46% veći rizik porođaja djeteta niske porođajne težine. U prosjeku su djeca majki s astmom težila 93 g manje u odnosu na djecu iz kontrolne skupine.

Majčina astma bila je također povezana s povišenim rizikom za SGA – 'small size for gestational age' (RR 1.22), preeklampsiju (RR 1.54), porođaj prije navršenih 37 tjedana trudnoće (RR 1.41) i kontrakcije prije navršenih 37 tjedana trudnoće (RR 1.71).

Znanstvenici su potom uspoređivali pojavnost prijevremenih trudova i prijevremenog porođaja u pet studija koje su opisivale aktivno liječenje astme i 10 studija u kojima nije provođena aktivna terapija astme. Pri tome je nađeno da su statistički povišeni rizici bili prisutni samo u studijama koje nisu uključivale aktivno liječenje astme, dok opisani rizici nisu bili značajni ako je provođeno aktivno liječenje astme u trudnoći.

Naputak da aktivno liječenje astme može smanjiti i ukloniti opisane rizike ima svoj smisao, navode autori, "navodeći da bi jedna od pretpostavljenih dobrobiti aktivnog liječenja astme bila i redukcija broja egzacerbacijskih epizoda astme i oralne uporabe steroida, a oba ova postupka imaju utjecaj na rizik pojavnosti prijevremenih trudova.

Porođajničari moraju biti svjesni potencijalnog učinka majčine astme, zaključak je autorskog tima. "Astma je vrlo učestalo oboljenje, a najmanje jedna od deset žena ima astmu u trudnoći. Egzacerbacijske epizode astme u trudnoći su česte, što sa sobom nosi dodatni rizik za fetus."

 

 

BJOG 2011; online edition; DOI: 10.1111/j.1471-0528.2011.03055.x


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve