Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Anaplastični limfom velikih stanica našao se u središtu pažnje javnosti i medija kada ga se povezalo s implantatima za dojke. Javlja se iznimno rijetko (1-3 slučaja na milijun implantata; JAMA 2008 Nov 5; 300:2030).

Istraživači iz MD Anderson Cancer Center identificirali su 60 pacijentica koje su imale implantate u dojkama, a u kojih je dijagnosticiran anaplastični limfom velikih stanica u periodu između 1997. i 2012. godine.

Implantati su postavljeni iz estetskih razloga u 34 žene te u svrhu rekonstrukcije dojki u 26 slučajeva. Većina žena (70%) imala je stanice limfoma u tekućini (seromu) i u fibroznoj kapsuli oko implantata, a u 30% bila je prisutna tumorska masa. Srednje vrijeme od postavljanja implantata do dijagnoze bilo je 9 godina.

U 93% žena učinjena je kapsulektomija i odstranjenje implantata. Kemoterapija je primijenjena u 71% žena, a radioterapija u 55%. Petogodišnji period bez progresije bolesti za cijelu skupinu bio je oko 75%, a poznate su samo 3 smrti.
Implantati za dojke koriste se diljem svijeta obično iz estetskih razloga, a u SAD se veliki broj implantata postavlja nakon mastektomije zbog raka dojke.

S pozicije liječnika, važno je pacijenticama dati informaciju da su implantati općenito sigurni, a da je učestalost anaplastičnog limfoma velikih stanica iznimno niska.

Prirodan tijek neliječenog limfoma velikih stanica povezanog s implantatima nije poznat, jer u radu estetskih kirurga slanje kapsule implantata na histološku obradu nije rutinski postupak. Mali broj oboljelih kao i kratak period praćenja otežavaju procjenu lokalne i sistemske terapije.

Kada se bolest otkrije, radi planiranja liječenja, potreban je individualizirani multidisciplinarni pristup s točnom ocjenom stupnja proširenosti bolesti i određivanje molekularnog profila.

 


Miranda RN et al. Breast implant–associated anaplastic large-cell lymphoma: Long-term follow-up of 60 patients. J Clin Oncol 2013

  Novosti - Sve