Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Upotreba nekih antibiotika, posebice metronidazola i onih iz skupine kinolona, povezana je s pojavom Crohnove bolesti, pokazuju to rezultati meta-analize nekoliko opservacijskih studija i studija slučaj-kontrola koje je predstavio dr. Ryan Ungaro na konferenciji o upalnim crijevnim bolestima.

"Izlaganje antibioticima sudjeluje u promjenama mikrobioma i dovodi do poremećene ravnoteže među pripadnicima fiziološke flore, a poznato je da je to čimbenik koji sudjeluje u patogenezi upalnih crijevnih bolesti", rekao je dr, Ungaro iz bolnice Mount Sinai iz New Yorka.

S druge strane, izlaganje antibioticima može biti i surogat-marker za neki infektivni okidač koji je zapravo povezan s upalnim crijevnim bolestima.

Dr. Ungaro i kolege učinili su meta-analizu 11 istraživanja s podacima za 7,208 pacijenata u kojih je novodijagnosticirana upalna bolest crijeva nakon izlaganja antibioticima; 3,937 imalo je Crohnovu bolest, 3,207 ulcerozni kolitis, a 64 su bile neklasificirane upalne bolesti crijeva. Devet studija imalo je moguće čimbenike zabune jer je dijagnostička odgoda bila od 4 mjeseca do 4 godine.

Svi antibiotici osim penicilna povezani su s pojavom upalne bolesti crijeva, a omjer izgleda (odds ratio, OR) bio je 1.55 za sveukupni rizik pojave upalne bolesti crijeva nakon izlaganja antibioticima.

Tri istraživanja imala su podatke za metronidazol, za kojega se pokazalo da posjeduje najveći rizik za pojavu upalne bolesti crijeva te je omjer izgleda (odds ratio, OR) bio 5.01 (P= .005). Drugi po redu među antibioticima koje se povezuje s nastankom upalne crijevne bolesti bili su kinoloni, istraživani u tri studije; njihov OR bio je 1.79 (P= .040). Kada je stratifikacija učinjena po dobi, OR za novodijagnosticirane IBD u odraslih bio je 1.43, a u djece 1.89. Omjer izgleda za dijagnozu novonastale Crohnove bolesti bio je 1.56 u odraslih i 2.7 u djece.

 

 

www.obgynnews.com

  Novosti - Sve