Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.


Novo istraživanje pokazuje da lokalna primjena lidokaina u području vaginalnog prijedvorja olakšava spolni odnos kod žena koje su liječene od karcinom dojke, a koje imaju otežane bolne odnose zbog simptoma postmenopauze. "Žene mogu spriječiti bol", rekla je dr. Martha Goetsch, autorica studije (Oregon Health and Science University, Portland.). Žene nakon liječenja karcinoma dojke često prihvaćaju alternativne metode liječenja kao zamjenu za hormonsku terapiju. Prednost ovakve vrste liječenja je činjenica da žene same apliciraju lijek neposredno prije penetracije. Tradicionalni stav je da je dispareunija kao učestali problem kod žena u postmenopauzi povezana s vaginalnom atrofijom. Sukladno tome se kao prva linija terapije najčešće preporučuje hormonska terapija.

Dr. Goetsch i suradnici su primjenili drugačiji pristup, definirajući dispareuniju kao bolno a ne kao atrofično stanje. Njihova randomizirana kontrolirana studija je osvojila prvu nagradu na godišnjem kongresu Američkog društva za ginekologiju i opstetriciju gdje ju je prezentirala dr. Goetsch. Dvostruko-slijepa studija je uključila 46 žena koje su liječene zbog karcinoma dojke sa simptomima dispareunije. Žene s bolovima mišića i organa male zdjelice su bile isključene iz studije. Prosječna dob sudionica je bila 55 godina, prosječno trajanje postmenopauze je bilo 8 godina, prosječno vrijeme koje je prošlo od dijagnoze karcinoma dojke je bilo 4,5 godina i prosječno vrijeme koje je provedeno sa suprugom je bilo 24,9 godina.

Sve žene su imale ozbiljnu vulvovaginalnu atrofiju. Središnji rezultat bodovanja dispareunije na skali od 1-10 je bio 8. Žene su slučajnim odabirom svrstane u dvije grupe: jedna s primjenom 4% lidokaina prije odnosa i druga s primjenom fizološke otopine prije odnosa. Vodile su dnevnik bolnosti prilikom odnosa i prilikom umetanja tampona dva puta tjedno. Dr. Goetsch je pregledala sve žene i odredila mjesta najveće bolnosti. Zatim im je pokazala vaginalno prijedvorje i mjesto gdje je bol najjača, te ih naučila da primjene terapiju 3 minute prije penetracije. Studija je trajala 2 mjeseca. Nakon završetka studije, 90% žena je izjavilo da penetracija više nije bolna. Bodovanje dispareunije je palo na 0 – 1.

Nakon 4 tjedna središnji rezultat na skali od 0-10 je bio niži u lidokainskoj grupi nego u placebo grupi (1,0 naprema 5,3; P = ,015). Na početku studije je 20 žena odlučilo ne imati odnose. Na kraju studije, 85% od ovih žena je odlučilo ponovno imati odnose. "Partneri se nisu ni na što žalili. Bili su veoma sretni", rekla je doktorica Goetsch. Nitko se nije žalio na utrnulost. "Ideja o terapiji je nastala zbog činjenice da kod tih žena postoji strah od hormonskog liječenja", rekao je dr Edward Lichten (Birmingham, Michigan) odmah nakon prezentacije. Dr. Goetsch je objasnila da ona vjeruje da "atrofija nije problem. Mislim da je ovo oblik vestibulodinije." Dodala je da bi to mogao biti napredak u liječenju dispareunije. "Svi se slažu da ove žene imaju bolove i da im nije pružena adekvatna medicinska pomoć", rekla je dr. Caela Miller, docent ginekološke onkologije, San Antonio Military Medical Center. "Po našem mišljenju je ovo bio najbolji rad od 600 koje smo primili te smo zato podržali ovo istraživanje", rekao je dr. Miller koji je bio član stručne komisije.

 

American Congress of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Annual Clinical Meeting 2014.

Poliklinika Harni

  Novosti - Sve