Datum zadnje izmjene: 18. 01. 2020.


Dodatak melatonina tijekom ovarijske stimulacije poboljšava oocite i kvalitet embrija ali ne i stopu kliničkih trudnoća u starijih žena koje se podvrgnu umjetnoj oplodnji, pokazala je dvostruko-slijepa, randomizirana studija.

“Nismo našli statističku razliku u stopi kliničkih trudnoća, čak i ako smo vidjeli veći postotak trudnica,” rekla je Dr. Arianna Pacchiarotti, ravnateljica IVF centra 'Praxi Provita', u Rimu.

Melatonin stvara pinealna žlijezda - epifiza, čija je najveća produkcija u ranom djetinjstvu i opada u srednjoj životnoj dobi. Melatonin se smatra snažnim dimnjačarem slobodnih radikala i antioksidantom koji štiti testise i jajnik od oksidativnog sresa, stimulira stvaranje progesterona i inhibira sintezu prostaglandina, rekla je.

U aktualnom istraživanju, stopa oplodnje bila je gotovo udvostručena, a postotak embrija dobrog kvaliteta porastao je s 48% na 65.6% tijekom 2 tjedna primjene melatonina u dozi od 3mg/dnevno kod svih žena podvrgnutih umjetnoj oplodnji.

Ovo istraživanje je obuhvatilo 358 žena, starosti između 38-42 godine, kod kojih je u prvom IVF postupku primijenjen "kratki protokol" stimulacije ovulacije s Gn-RH (hormon koji oslobađa gonadotropin) analogom i kombinirane stimulacije urinarnim i rekombinantnim FSH (folikulo-stimulirajućim hormonom). Pacijentice su slučajnim odabirom razvrstane u dvostruko-slijepom praćenju u skupinu koja je ili nije koristila 4 mg melatonina mjesec dana prije početka ovarijske stimulacije.

Skupina koja je koristila melatonin brojala je 165 pacijentica čiji su se podatci mogli evaluirati, dok je kontrolna skupina b4ojala 166 pacijentica, slične životne dobi, indeksa tjelesne mase, duljine menstruacijskog ciklusa, trajanja neplodnosti i učestalosti primarnog i sekundarnog steriliteta.

Nakon suplementacije, skupina pacijentica koja je primala melatonin imala je statistički značajno višu razinu progesterona u folikularnoj tekućini u odnosu na kontrolnu skupinu (10.4 ng/mL vs. 4.3 ng/mL), veći broj zrelih oocita (48.2% vs. 35%), i veći broj embrija kvaliteta gr. 1 (45.7% vs. 30.4%), navela je Dr. Pacchiarotti na godišnjoj konferenciji stručnog društva 'ESHRE - European Society of Human Reproduction and Embryology'.

Studija je također pokazala statistički značajno smanjenje slobodnih radikala u skupini koja je koristila melatonin (190 Carratelli units vs. 388 CARR U) i stoga veću koncentraciju melatonin u folikularnoj tekućini (213 pg/mL vs. 69 pg/mL; P = .0013). Antioksidativni kapacitet je također bio značajno veći u skupini koja je uzimala melatonin (1.76 vs. 0.89).

“Ovime smo postavili hipotezu o važnoj ulozi melatonina u čišćenju slobodnih radikala, što rezultira boljim oocitama i kvalitetom embrija kod starijih žena u IVF postupku,” zaključila je Dr. Pacchiarotti.

Nije uočena statistički značajna razlika između skupina glede debljine endometrija na dan primjene humanog korionskog gonadotropina (10.8 mm vs. 11.2 mm), ukupnom broju dobivenih oocita (5.1 vs. 5.2), stopi implantacije (13.8% vs. 12.2%), stopi pobačaja (10.8% vs. 8.6%), i učestalosti blizanačke trudnoće (20.8% vs. 20%).

Na pitanje sudionika konferencije kako je određena doza melatonina, dr. Pacchiarotti je odgovorila da ranije istraživanje u kojem se koristila doza od 2 mg melatonina nije pokazalo razlike u ishodu, dok je pokazanu učinkovitost melatonina u dozi od 5 mg u prevenciji karcinoma.

 

 

Gynecol. Endocrinol. 2014;30:359-62



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve