Datum zadnje izmjene: 28. 01. 2020.

Žene koje nisu tijekom ranijeg života bolovale od depresije imaju povišeni rizik nastanka depresivnih simptoma tijekom prijelaznog perimenopauzalnog razdoblja, rezultati su ispitivanja objavljenog u znanstvenom časopisu Archives of General Psychiatry.

Menopauzalna tranzicija je razdoblje za koje se smatra da je visoko rizični period za nastanak depresivnih simptoma, iako su do sada manjkali znanstveni dokazi koji bi podržavali ovu povezanost, navodi američki znanstveni tim sa Sveučilišta u Pensilvaniji, Filadelfija.

Američki znanstvenici su u longitudinalnom ispitivanju koje je trajalo osam godina pratili rizične čimbenike u nastanku depresivnih raspoloženja kod 231 ispitanice koje su se nalazile u prijelaznom perimenopauzalnom razdoblju. Niti jedna od ispitanica nije ranije bolovala od depresije. Kako bi se procijenio intenzitet depresivnih simptoma tijekom perioda praćenja rabljenja je "CES-D skala" - "The Center for Epidemiological Studies of Depression scale".

Pojavnost visokog zbroja na CES-D skali (najmanje 16) bila je statistički znakovito i to 4.29 puta veća tijekom prijelaznog perimenopauzalnog razdoblja u odnosu ne premenopauzalnu fazu. Slično, ovo razdoblje "menopauzalne tranzicije" je bilo povezano sa statistički znakovitim 2.5 puta većim rizikom dijagnosticiranja depresivnih oboljenja.

Nakon korekcije rezultata za rizične čimbenike kao što su pušenje, BMI, zdravstveno stanje i druge faktore, povišena razina folikulostimulirajućeg hormona (FSH) i luteinizirajućeg hormona (LH), kao i smanjene vrijednosti estradiola su bile statistički znakovito povezane s povišenim zbrojem na CES-D skali.
U sličnom longitudinalnom ispitivanju su znanstvenici iz Massachusetts General Hospital, Boston, pratili utjecaj menopauzalne tranzicije na depresivne simptome kod 460 ispitanica između 36 i 45 godina starosti, koje ranije nisu bolovale od depresije. Tijekom više od 3 godine praćenja, 134 ispitanice su još uvijek bile u premenopauzalnom razdoblju, dok su se ostale žene nalazile već u menopauzi.

U skupini ispitanica u menopauzi su znakoviti depresivni simptomi registrirani dva puta češće u odnosu na ispitanice u premenopauzi. Blago povećani rizik je zapažen kod menopauzalnih ispitanica koje su istodobno patile od vazomotornih simptoma (valovi vrućine).

"Usprkos činjenici da većina žena neće razviti depresivne simptome tijekom menopauzalne tranzicije, aktualna ispitivanja ukazuju da žene kod kojih je započeo "prijelaz" imaju povišeni rizik nastanka depresije čak i kada ranije nisu patile od ovih problema u usporedbi s ženama iste životne dobi koje su još uvijek imale uredne cikluse i nalazile se u premenopauzalnom razdoblju", zaključuju znanstvenici.
 

Arch Gen Psychiatry 2006;63:375-382,385-390.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve