Mikoplazme i ureaplazme kod nedonoščadi
, povisujući time rizik sustavnog upalnog odgovora i najčešće bronhopulmonalne displazije, rezultat je istraživanja pod nazivom "Alabama Preterm Birth Study".
Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis predstavljaju dio normalne flore donjeg ženskog genitalnog trakta, pri čemu se smatraju nepatogenima. Ovi uzročnici su nađeni i kao najčešći uzrok korioamnionitisa, te su povezani s prijevremenim porodom i prijevremenim prsnućem plodovih ovoja (PPROM), navode istraživači u siječanjskom broju znanstvenog časopisa "American Journal of Obstetrics and Gynecology".
Američki znanstvenici iz Drexel University College of Medicine, Philadelphia, kao i kolege iz University of Alabama - Birmingham Medical School, istraživali su prospektivnoj studiji rizične čimbenike i ishod u skupini prijevremeno rođene djece kod koje je u krvnoj kulturi iz pupkovine izolirana U. urealyticum i/ili M. hominis.
Istraživanjem je obuhvaćeno 351 novorođenče rođeno između 23. i 32. tjedna trudnoće. Kod 82 nedonoščeta (23.4%) krvna kultura iz pupkovine bila je pozitivna na jedan ili oba mikroorganizma. Učestalost infekcije je pri tome bila najčešća u beba rođenih prije 25. tjedna (44.4%), navodi autorski tim, a najniža ako su bebe bile rođene nakon 29. tjedna trudnoće (18.5%).
Drugi rizični čimbenici za pozitivan nalaz ureaplazme ili mikoplazme u krvnoj kulturi bili su rasna pripadnost drugim rasama osim bijeloj, majčina životna dob ispod 20 godina i spontani porod u odnosu na inducirani porod.
Sistemni upalni odgovor registrirao se statistički značajno češće u nedonoščadi s pozitivnom krvnom kulturom u odnosu na nedonoščad s negativnom krvnom kulturom (41.3% u odnosu na 25.7%), kao i bronhopulmonalna displazije s učestalosti od 26.8.1% u odnosu na 10.1%. Nakon korekcije rezultata za rasnu pripadnost, spol i gestacijsku dob, rizik pojavne sistemnog upalnog odgovora bio je povišen za 86%, a bronhopulmonalne displazije za 99% kod prijevremeno rođene djece s pozitivnom krvnom kulturom.
Znanstvenici pozivaju na daljnja istraživanja koja će precizirati je li "adekvatno antibiotsko liječenje trudnica u ranoj gestacijskoj dobi može smanjiti neonatalno obolijevanje i smrtnost".
Ovi rezultati "osiguravaju nepobitne dokaze da je kongenitalna fetalna infekcija daleko češća nego što se ranije pretpostavljalo", navodi se u pratećem uvodniku.
Znanstvenici se slažu da se ishod trudnoće može poboljšati pravovremenim testom na mikoplazme i ureaplazme, te primjenom učinkovitih antibiotika protiv U. urealyticum i M. hominis kod suspektne neonatalne sepse.
Am J Obstet Gynecol 2008;198:43.e1-43.e5.
dr. Vesna Harni