Datum zadnje izmjene: 04. 02. 2020.

Čimbenik koji povezuje, odnosno igra značajnu ulogu u patogenezi hipertenzije - povišenog krvnog tlaka i nastanku mioma - čvorova na maternici, jest angiotenzin II. Istraživanje je imalo za cilj istražiti da li pojava mioma može biti predznak povišenog rizika za nastanak hipertenzije.

Retrospektivno su analizirani nalazi kao i podaci o krvnom tlaku 205 pacijentica s ginekološkom dijagnozom mioma maternice, u razdoblju između siječnja 1999. i prosinca 1999. godine. Hipertenzija je definirana kao povišeni krvni tlak sa sistoličkim vrijednostima >/=140 mm Hg i dijastoličkim vrijednostima >/=90 mm Hg ili normalan tlak uz antihipertenzivne lijekove. Podatci su grupirani prema starosti i rasi pacijentica, te potom uspoređivani s podacima nacionalnog registra (National Health and Nutritional Examination Survey NHANES III).

U ispitivanoj populaciji 66% pacijentica je bilo kavkaskog porijekla, a 27% pacijentica američko- afričkog porijekla. Ukupna prevalencija hipertenzije u pacijentica s miomom je bila 49% u usporedbi s podacima NHANES: 18%. U grupi pacijentica kavkaskog porijekla s miomom, prevalencija je iznosila 51% (u NHAES studiji: 16%), a u grupi pacijentica afričko-američkog porijekla s miomom 51% (NHANES: 28%).

Zaključak studije je da je prevalencija hipertenzije u pacijentica s miomom daleko veća nego u standardnoj populaciji. Pojava mioma na maternici može biti biljeg za povišenu razinu angiotenzina II i hipertenziju.

Ova interesantna retrospektivna zapažanja svakako zaslužuju daljnja ispitivanja u dobro dizajniranoj prospektivnoj studiji. U svakom slučaju, ukoliko vaš ginekolog posumnja ili dijagnosticira miom na maternici, čak i ako se dobro osjećate - prekontrolirajte krvni tlak!
 

Obstet Gynecol 2001; 97(4 Suppl 1):S 23

 

dr.Vesna Harni
  Novosti - Sve