Datum zadnje izmjene: 14. 12. 2023.


Adolescentice trkačice imaju veću vjerojatnost da će imati predmenstrualni sindrom (PMS) od onih koji ne vježbaju, pogotovo ako su bile starije kada su prvi put dobile mjesečnicu, pokazuju rezultati male studije.

Rezultati su suprotni mišljenju koje prevladava, a koje preporučuje vježbe za ublažavanje simptoma PMS-a kao što su umor, bolovi u mišićima, nadutost i promjene raspoloženja. Studija je ipak premala da bi dala konačni zaključak o PMS-u i sportašicama jer je uključila samo 125 sportašica, napisali su znanstvenici.

Moguće je da su sportašice koje se natječu više svjesne promjena u njihovom tijelu, pa vjerojatno češće primjete simptome PMS-a," rekla je Dr. Susan Girdler, profesor psihijatrije na Sveučilištu Sjeverne Karoline u Chapel Hillu. Nije bila uključena u studiju.

Dr. Mariola Czajkowska i kolege iz Medicinskog Sveučilišta u Šleskoj u Katowicama, Poljska, su usporedili simptome PMS-a i predmenstrualnog disforičnog sindroma (PMDD) kod trkačica na srednje (75) i duge staze (50) i kod 50 zdravih mladih žena koje nisu vježbale. Sudionice su bile u dobi od 16 do 22 godine.

Većina sportašica su trenirale najmanje dvije godine i vježbale dva sata dnevno, odnosno oko 12 sati tjedno.

Nije bilo velike razlike između trkačica i ne-sportašica što se tiče dobi u kojoj su dobile menstruaciju, ali su trkačice imale značajno jače krvarenje i dulje intervale između krvarenja od ne-sportašica.

Također, 49% trkačica je imalo PMS, u usporedbi s 32% ne-sportašica. Za sportašice je bilo karakteristično da se vjerojatnost PMS-a povećavala s većom starosnom dobi, više godina treninga i intenzivnijim rutinskim vježbama.

Trkačice su također imali više PMDD, ali nalaz može biti i posljedica slučajnosti.

Članovi poljskog istraživačkog tima, koji su objavili svoje rezultate online 6. ožujka u časopisu Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology, nisu odgovorili na e-mailove koji su tražili komentar.

Moguće je da sportašice osjećaju više znakova PMS-a, jer mnogi od simptoma - kao što su bolovi u mišićima, glavobolja i umor - mogu biti povezani s intenzivnim vježbanjem, izjavila je dr Ruta Nonacs, psihijatar u Centru za žensko mentalno zdravlje u Massachusetts General Hospital u Bostonu.

Rezultati su suprotni od općeg stava da vježbanje povoljno utječe na simptome PMS-a, rekla je Nonacs koja nije bila uključena u studiju.

Dodala je da se kod sportašica ozbiljnije prati mentrualni ciklus jer one često ne ovuliraju, a ovulacija je povezana s mnogim simptomima PMS-a.

"S medicinskog stajališta, nedostatak ovulacije može biti veliki problem jer povećava rizik za loš razvoj kosti", izjavila je.

Kod adolescentica je osobito važno obratiti pozornost na znakove koji pokazuju da pretjerano treniraju, dodala je Girdler koja se također slaže da nedostatak menstruacije može biti veći zdravstveni problem kod mladih žena od PMS-a.

"U ovoj dobi važno je pratiti redovitost menstrualnih ciklusa i mogući značajan gubitak težine jer je bilo slučajeva da su treninzi postali opsesivni i otišli u krajnost," rekla je Girdler.

 

IZVOR: http://bit.ly/1GRx8NZ
J Pediatr Adolesc Gynecol 2015.


Poliklinika Harni
  Novosti - Sve