Smjernice za karcinom endometrija, savjeti za dijagnozu
ACOG - Američko društva opstetričara i ginekologa i SGO - Društvo za ginekološku onkologiju izdali su nove smjernice za karcinom endometrija, objavljene u travanjskom izdanju znanstvenog časopisa "Obstetrics & Gynecology".
"Temeljito razumijevanje epidemiologije, patofiziologije, te dijagnostičkih i strategija liječenja ove vrste raka omogućuje ginekologu prepoznavanje žena s povećanim rizikom, pridonosi smanjenju rizika i olakšava rano otkrivanje", navodi se u smjernicama.
Pregledni članak daje uvid u trenutna znanja o karcinomu endometrija i nudi preporuke za dijagnostiku i liječenje.
Karcinom endometrija, najčešći ginekološki zloćudni tumor, pojaviti će se kod oko 54,870 američkih žena u 2015. godini, a 10,170 žena umire od njega, zaključili su autori. U trenutku postavljanja dijagnoze, više od 70% žena je u I stadiju bolesti, koji ima 5-godišnje preživljenje od 90%. Iako bijele žene imaju nešto veći doživotni rizik dijagnosticiranja raka endometrija, žene crne rase češće nego bijele žene imaju viši stadij bolesti i napredniju bolest u vrijeme postavljanja dijagnoze.
Tip 1 raka endometrija ili endometrioidni adenokarcinom, uzrokuje oko tri četvrtine slučajeva. U vrijeme postavljanja dijagnoze, najčešće su niskog stupnja i ograničei na maternicu. Konzervativnim liječenjem kumulativni rizik za progresiju intraepitelne neoplazije endometrije, koja je prethodnik karcinoma, iznosi 27,5% tijekom 19-godina. Prekursorska lezija koegzistira s nedijagnosticiranim endometrioidnim karcinomom u 30% do 50% slučajeva.
Tip 2 endometrijskog karcinoma građen je papilarni serozni karcinom građen od jasnih stanica. Ima lošiju prognozu od tipa 1, spada u visoki rizik i ima značajan rizik za vanmaterično širenje. Iako papilarni karcinom endometrija uzrokuje oko 10% slučajeva raka maternice, odgovoran je za 40% smrti od ove bolesti. Intraepitelni endometrijski karcinom obično prethodi tipu 2 raka endometrija.
Faktori rizika uključuju produljenu izloženost samo estrogenima, pretilost, dijabetes tipa 2, hipertenziju, stariju dob, nuliparitet, neplodnost, uporabu tamoksifena, raniju prvu menstruaciju, kasniju dob menopauze, pušenje (povećan rizik za tip 2, manji rizik za tip 1 ), i genetsku predispozicija za Lynch sindrom i bolest Cowden.
Preporuke obuhvaćaju sljedeća pitanja: dijagnoza; procjena metastaza pri novoj dijagnozi; uloga ginekološkog onkologa u početnom liječenju; sveobuhvatnu procjenu stadija bolesti (staging); početno kirurško liječenje; adjuvantna terapija; citoredukcija, kemoterapija i hormonska terapija u uznapredovalom stadiju bolesti ili recidivu; očuvanje plodnosti poštednim liječenjem, očuvanje jajnika; liječenje usputno dijagnosticiranog karcinoma endometrija nakon histerektomije zbog drugog razloga, praćenje bolesnice i estrogena terapija za liječenje menopauzalnih simptoma u preživjelih.
Naveden preporuke koristile su medicinski utemeljene dokaze na razini "A" (dobar i dosljedan znanstveni dokaz), razini "B" (ograničen ili nedosljedan dokaz), i razini "C" dokaza (primarni konsenzus ili stručno mišljenje).
Preporuke utemeljene na razini dokaza "A":
- Ambulantno uzimanje uzorka endometrija jednokratnim uređajem: Metoda izbora za histološku procjenu; Obično su pouzdani i točni.
- Histeroskopija: Nepotrebno, iako se preporučuje uz umjerenu dilataciju i kiretažu za procjenu diskretnih lezija i pozadinskog endometrija; to je najbolji način da se potvrdi intraepitelna lezija endometrija i isključi prateći karcinom endometrija.
- Redovita preoperativna slikovna obrada: Nije potrebna za ocjenjivanje metastaza.
- Početno liječenje: Sveobuhvatni "staging" (totalna histerektomija, bilateralna salpingo-ooforektomija, zdjelična i para-aortalna limfadenektomija i citološka obrada ispirka zdjelice). Iznimke samo u dogovoru sa specijalistom za rak endometrija.
- Minimalno invazivna kirurgija: Standardni kirurški pristup za sveobuhvatni "staging". Ne koristiti morseliranje u žena s poznatim ili sumnjom na rak maternice.
- Adjuvantno zračenje: Može smanjiti stopu lokalnih recidiva u određenim stadijima I ili stadiju II tumora, ali ne utječe na preživljavanje.
- Adjuvantna terapija izbora: Vaginalna brahiterapija, prednost pred zračenjem cijele zdjelice u nekih bolesnika s visokim i umjerenim rizikom za recidiv.
- Kemoterapija: Poboljšava rezultate u uznapredovaloj bolesti.
- Estrogena terapija: Može se razmislite za liječenje menopauzalnih simptoma kod bolesnica izliječnih u ranoj fazi bolesti, ali tek nakon sveobuhvatnog savjetovanja o rizicima i koristima.
Članak također sadrži popis kriterija za odabir bolesnica koje mogu biti kandidati za konzervativno liječenje.
Obstet Gynecol. 2015;125:1006-1026
dr. Vesna Harni