Datum zadnje izmjene: 27. 01. 2020.

Rezultati istraživanja objavljene u znanstvenom časopisu Obstetrics and Gynecology ukazuju da žene čije su bebe bile mrtvorođene, imaju povećani rizik smrtnosti tijekom narednog desetljeća u odnosu na žene koje nisu imale ovo iskustvo, odnosno čije su djeca živorođena.

"Rastući je broj dokaza koji ukazuju da su i preeklampsija i porod djeteta niske tjelesne težine povezani s kasnijim povećanim kardiovaskularnim obolijevanjem i smrtnosti majke", navode izraelski znanstvenici iz Hadassah-Hebrew University, Jerusalem. "Malo je poznato o dugotrajnim posljedicama koje nastupaju kod majki čije su bebe bile mrtvorođene".

Znanstvenici su proučavali podatke iz istraživanja "Jerusalem Perinatal Study", populacijske banke podataka svih porođaja u zapadnom Jeruzalemu, kao i podatke iz "Israeli Population Registry" kako bi identificirali i pratili zdravlje žena koje su imale najmanje dva porođaja između 1964 i 1976. godine. Potom je poređena smrtnost, odnosno preživljavanje 595 žena koje su najmanje jednom doživjele porod mrtvorođene bebe i 24.523 žene čija su djeca uredno i živa porođena.

Žene koje su doživjele porod mrtvorođene bebe češće su obolijevale od srčanih oboljenja, dijabetesa tipa 1 ili drugih medicinskih stanja prije trudnoće, navodi autorski tim. Tijekom trudnoće ove su žene češće dobivale preeklampsiju, gestacijski dijabetes i abrupciju posteljice.

Tijekom prosječnog razdoblja praćenja od 36.5 godina, 78 (13.1%) majki koje su doživjele porod mrtvorođenog djeteta su i same umrle, u usporedbi sa smrti 1.518 (6.2%) majki bez ovog iskustva, što predstavlja dvostruko veći rizik. Smrtnost je ostajala statistički značajno veća i nakon korekcije podataka za starost majke, socio-ekonomski status, paritet, majčina oboljenja i probleme s posteljicom.

"Majke s neugodnim iskustvom mrtvorođenosti imaju dvostruko veći rizik kasnijeg umiranja od koronarne srčane bolesti, 1.7 puta veći rizik smrtnosti od drugih cirkulacijskih oboljenja i 4.7 puta veći rizik umiranja od oboljenja bubrega", navode izraelski istraživači.

Zaključak izraelskih znanstvenika je da su nužna daljnja istraživanja koja će odrediti "je li ovo univerzalni fenomen ili se javlja isključivo u nekim etničkim skupinama".

 

Obstet Gynecol 2007;109:1301-1308.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve