Nema značajne promjene u pojavnosti HIV-a u SAD-u
Nema značajne promjene u učestalosti HIV infekcije među odraslima u SAD, pokazuju najnovije procjene objavljene od Centra za kontrolu i prevenciju bolesti. Od 2007. do 2012. godine, prevalencija HIV infekcije među odraslima u dobi od 18 do 59 godina je bila 0.39%, što je samo malo manje od prethodne procjene od 0.47% za razdoblje od 1999. do 2006. godine kod 18- do 49-godišnjaka, izvjestili su mag. Josephp Woodring, i kolege iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti. Ažurirane procjene prevalencije HIV-a se temelje na podacima od 10.466 odraslih osoba u dobi od 18 do 59 godina koji su se odazvali za potrebe studije "National Health and Nutrition Examination Survey“ (NHANES) između 2007. i 2012. godine.
Prevalencija HIV-a se povećavala s dobi, od 0.24%, među 18- do 39-godišnjaka do 0.64% među onima u dobi od 50 do 59 godina, ali nije bila statistički značajna. Prevalencija HIV-a je bila veća u muškaraca nego u žena, i kod afroamerikanaca nego kod skupina drugih rasa / etniciteta sveukupno. Čimbenici povezani s HIV infekcijom uključuju druženje unutar rizične skupine, korištenje zdravstvene zaštite u posljednjih godinu dana, herpes simplex virus-2 infekciju, 10 ili više spolnih partnera tijekom života, spolno-prenosive infekcije ili istospolni seksualni kontakt među muškarcima.
Samo oko polovice (51.9%) od zaraženih HIV-om, odraslih, koristi antiretrovirusnu terapiju (ART) u posljednjih mjesec dana, iako se ova procjena temelji na "ograničenim" podacima i "vrlo nestabilnim", sa širokim 95% intervalom pouzdanosti, kažu istraživači. Korištenje ART je bilo veće među ne-latino bijelcima u usporedbi s ne-latino afroamerikancima i među muškarcima u odnosu na žene. ART upotreba raste s dobi i veća je kod onih s zdravstvenim osiguranjem. Izvješće također pokazuje da je 86.1% odraslih zaraženih HIV-om testirano za HIV izvan doniranja krvi, u usporedbi s 43.5% kod HIV-negativnih odraslih. Među zaraženim HIV-om, razlika je bila veća kod muškaraca nego žena i to kod onih s većim brojem spolnih partnera tijekom života i među muškarcima koji imaju seksualne odnose s muškarcima.
Autori ističu nekoliko ograničenja u analizi podataka, uključujući "mogućnost da najviši rizik ne bude unutar opsega NHANES uzorka (tj izvan civilne, neinstitucionalizirane populacije - zatvorene, institucionalizirane ili populacije beskućnika, između ostalog) ili da oni s najvišim rizikom neće vjerojatno odgovoriti na anketu. Osim toga, pitanje je uključenosti skupina sa seksualnim rizičnim ponašanjem i nezakonitim korištenjem droga, što je možda dovelo do slabog izvještavanja u određenim subpopulacijama." Unatoč tim i drugim ograničenjima, kažu da je važno pratiti nacionalne trendove pojavnosti HIV i HIV rizičnih čimbenika kako bi bolje razumjeli zdravstvena ponašanja i osobine koje utječu na ove trendove.
Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, ima oko 1.2 milijuna ljudi koji žive s HIV-om u SAD-u, a godišnje se zarazi oko 50.000. 1 od 5 osoba s HIV-om ne zna da je zaražena i procjenjuje se da ti pojedinci prenesu više od polovice svih infekcija. Cilj "The Healthy People 2020" je da 90% HIV pozitivnih osoba bude svjesno svog statusa do 2020. godine.
Natl Health Stat Rep. Objavljeno online 2015.
Poliklinika Harni