Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Kod žena prekomjerne tjelesne težine uočavaju se tijekom preovulacijske faze promjene u okruženju folikula koje izgleda igraju ulogu u dobro dokumentiranoj povezanost između pretilosti i smanjene plodnosti, objavljeno je u znanstvenom časopisu "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Osobine okružja folikula utječu na karakteristike jajne stanice folikula koji se razvija unutar jajnika," navode australski znanstvenici sa sveučilišta Adelaide University u svom istraživanju. "Naša studija nalazi abnormalno visoku razinu masnih kiselina i upalnih medijatora u tekućini koja okružuje jajnu stanicu kod pretilih pacijentica, što uvelike može utjecati na potencijal razvitka jajne stanice i začeće."

Istraživanje je uključivalo 96 pacijentica iz privatne klinike za neplodnost, koje su razvrstane u tri skupine s podjednakim brojem ispitanica – skupina ispitanica s normalnom težinom, ispitanice s prekomjernom težinom i pretile ispitanice, pri čemu su korišteni standardni kriteriji (indeks tjelesne mase). Folikularna tekućina, dobivena pri punkciji jajnika, potom je analizirana na prisutnost i razinu hormona i metabolita, kao i genske ekspresije na granuloza i stanicama cumulusa oophorusa.

Porastom indeksa tjelesne mase, rasli su i razina inzulina, laktata, triglicerida i C-reaktivnog proteina u folikularnoj tekućini. Nasuprot tomu, razina SHBG - "sex hormone binding globulin" se smanjivala. Također su uočene manje razlike u ekspresiji gena koji reguliraju razinu inzulina na granuloza stanicama između žena normalne težine i pretilih žena.

Na koji način točno promjene u okruženju jajne stanice utječu na funkciju jajnika, kvalitetu jajne stanice ili oboje – ostaje za istražiti" ali vrlo je izgledno da su ove promjene značajne", zaključak je autora.

 

J Clin Endocrinol Metab 2009.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve