Datum zadnje izmjene: 28. 01. 2020.

Rezultati aktualnog istraživanja ukazuju kako je niska porođajna težina rizični čimbenik u javljanju sindroma iritabilnog crijeva tijekom kasnijeg života.

Smatra se da prehrana tijekom fetalnog života igra ulogu u nastanku brojnih kroničnih bolesti, uključujući dijabetes, hipertenziju i koronarnu srčanu bolest. U aktualnom ispitivanju norveški znanstvenici su određivali postoji li povezanost sindroma iritabilnog crijeva i intrauterinog rasta, te utjecaj fetalnog rasta na ishod oboljenja.

Rezultati ispitivanja koji su objavljeni u online izdanju znanstvenog časopisa Gut, temelje se na praćenju 12.700 norveških blizanaca, rođenih između 1967. i 1979. godine. Ispitivanje je provedeno pomoću upitnika, prateći odgovore koji su uključivali simptome sindroma iritabilnog crijeva. Ispitivane su također razlike u težini između monozigotnih blizanaca kako bi se ustvrdila povezanost između intrauterinog rasta i iritabilnog kolona.

Sindrom iritabilnog kolona se javljao u oba blizanca u slučaju 22.4% monozigotnih trudnoća, naspram 9.1% dizigotnih trudnoća. Izgleda kako postoji genetička predodređenost koja utječe na češću pojavnost sindroma iritabilnog crijeva kod ženskog u odnosu na muški spol.

Porođajna težina ispod 1500 g bila je povezana s 2.4 puta većim rizikom pojavnosti sindroma iritabilnog kolona u odnosu na porodnu težinu od 2500 g. Oboljenje se javljalo po prilici 8 godina ranije u skupini djece manje porodne težine, u odnosu na djecu s većom porodnom težinom.

U skupini monozigotnih blizanaca, sindrom iritabilnog kolona se statistički znakovito češće javljao u blizanaca čija je porodna težina bila ispod 2500 g, u odnosu na teže blizance.

"Ovi rezultati upućuju na potrebitost nove klasifikacije pacijenata u podskupine temeljene na vremenu nastupanja simptoma, spolu, obiteljskoj sličnosti i porodnoj težini, kako bi se poboljšalo razumijevanje patofizioloških mehanizama koji dovode do nastanka sindroma iritabilnog crijeva", zaključak je istraživača.

 

Gut. 2006 Sep 28, published online ahead of print.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve