Datum zadnje izmjene: 12. 04. 2024.

S obzirom da mladi pacijenti s malignim bolestima često postaju neplodni nakon liječenja, trebali bi biti svjesni da postoje načini očuvanja mogućnosti da imaju svoju djecu, sugerira se u novoj studiji. Od 459 adolescenata i mlađih osoba s dijagnozom maligne bolesti u 2007. ili 2008.g, kod više od 70% je objašnjeno od strane liječnika da postoji rizik od neplodnosti. No, manje od 33% muškaraca i manje od 10% žena je izjavilo da su poduzeli konkretne mjere za očuvanje plodnosti. Studija je također pokazala da su pacijenti, koji su već imali djecu, imali manju vjerojatnost da će istražiti očuvanje plodnosti od onih koji nisu imali djece.

Neki bolesnici mogu misliti da će postupci očuvanja plodnosti odgoditi liječenje. Žene će, na primjer, možda morati čekati određeno razdoblje u njihovom menstrualnom ciklusu za dobiti jajašca, rekla je glavni autor studije dr Margarett Shnorhavorian, istraživač i pedijatrijski urolog u Seattle Children's Hospital i Research Institute. "Svi pacijenti - ne samo oni bez djece - treba biti informirani o očuvanju plodnosti", rekla je. Dok se metode za plodnost i dalje razvijaju, standardne opcije za mlade i mlađe odrasle osobe su banka sperme za muškarce i banka jajašca ili embrija za žene. Mlađa djeca imaju manje mogućnosti jer oni ne proizvode spermije ili jajašca prije puberteta, ali se ponekad testisi ili jajnici mogu zaštiti tijekom zračenja. Da bi vidjeli koliko su pacijenti s malignim bolestima shvatili svoje opcije za očuvanje plodnosti, Shnorhavorian i kolege su im dali detaljne upitnike.

Većina sudionika su bili bijelci, muškarci i imali su privatno zdravstveno osiguranje. Većina ih je bila stara barem 21 godinu kad im je dijagnosticirano maligno oboljenje i nisu imali vlastitu djecu. Osamdeset posto muškaraca je rečeno da mogu postati neplodni, 71% su razgovarali o opcijama za rješavanje problema, a 31% su napravili aranžmane za očuvanje plodnosti. Ne-bijelci su imali manju vjerojatnost da će razgovarati o njihovim mogućnostima za očuvanje plodnosti, kao i sudionici koji nisu imali osiguranje i oni koji su već imali djecu.

Sedamdeset četiri posto žena je izjavilo da su primili upozorenje da terapija može utjecati na njihovu plodnost, ali kod samo 34% su objašnjene mogućnosti očuvanja. I samo 6,8% je dogovorilo da će sačuvati svoju plodnost. Među ženama kojima je objašnjeno očuvanje plodnosti a nisu iskoristile tu mogućnost, mnoge su navele nedostatak informacija ili pristup pristupačnim opcijama, dok je 38% izrazilo zabrinutost da bi to moglo odgoditi liječenje. S obzirom da je studija bila relativno mala, nemoguće je izvući šire zaključke o ženama koje su uspjele iskoristiti metode za očuvanje plodnosti, priznali su istraživači u časopisu Cancer online 27. srpnja. Istraživanje je učinjeno ubrzo nakon što je Američko društva za kliničku onkologiju (ASCO) preporučilo 2006.g. da onkolozi razgovaraju o rizicima neplodnosti s bolesnicima reproduktivne dobi, navode znanstvenici.

IZVOR: http://bit.ly/1S93FJg
Cancer, 2015.