Rizik za autizam i carski rez: konačna presuda
Nije vjerojatno da je porod carskim rezom uzročni rizični čimbenik za nastanak spektra autističnih oboljenja (ASD - autism spectrum disorder), rezultati su nove studije znanstvenika iz Corka, Irska, koji su ovo pitanje ranije istraživali.
U meta analizi relevantnih istraživanja, objavljenoj prošle godine u časopisu "Journal of Child Psychology and Psychiatry", našli su da je porod carskim rezom u usporedbi s vaginalnim porodom, povisivao rizik 20% za ASD.
"Međutim, istraživanja su bila ograničena, i nismo mogli odrediti što je pokretalo ovu povezanost," rekao je Dr. Ali Khashan, iz odjela za epidemiologiju i javno zdravstvo, na Sveučilištu Cork.
Njihova zadnja studija, nedavno objavljena u znanstvenom časopisu "JAMA Psychiatry", ptvrdila je ranije nalaze da djeca rođena carskim rezom imaju oko 20% veću vjerojatnost obolijevanja od autističnih oboljenja. Međutim, ova povezanost nije potvrđena u kontrolnoj analizi jednoplodnih trudnoća, što ukazuje da je povezana s obiteljskim naslijeđem i utjecajem genetičkih i/ili okolišnih čimbenika, napisali su.
"Sveukupni rizik za ASD je vrlo malen, i ovaj najnoviji rad ukazuje da se većinom, ako ne i u potpunosti, može isključiti porod carskim rezom iz rizičnih čimbenika, što je olakotna okolnost roditeljima," rekla je Dr. Louise Kenny, iz "Cork University Maternity Hospital", koja je sudjelovala u izradi obje studije.
U ovoj posljednjoj studiji, najvećoj po ovom pitanju, znanstvenici su tražili povezanost između načina poroda i rizika autističnih oboljenja u djece rođene u Švedskoj između 1982 i 2010. godine. Konvecionalna kohortna analiza je uključila približno 2.7 milijuna djece i 28,290 autistične djece.
U ovoj analizi, izborni carski rez je u odnosu na prirodni vaginalni porod, bio povezan s 21% većim rizikom za autizam, dok je hitni carski rez imao 15% veći rizik za autizam.
Ali u kontrolnoj analizi jednoplodnih trudnoća, elektivni carski rez nije bio povezan s autizmom (-3% rizik) u originalnom istraživanju, ali niti nakon korigiranih modela (rizik -11%).
Ova analiza je uključila 13,411 parova jednoplodnih trudnoća diskordantnih za autizam, unutar kojih su 2,555 parova bili diskordantni za način poroda. U analizi parova, "mogli smo uračunati mnoge druge čimbenike koje ranije studije nisu mogle," rekao je Dr. Khashan.
Premda je tradicionalna kohortna analiza otkrila povezanost poroda carskim rezom i autizma, "nije nužno postojanje uzročne povezanosti obzirom na utjecaj obiteljskog naslijeđa i okoliša," napisali su istraživači.
Daleko je vjerojatnije da je porod carskim rezam povezan s nekim nepoznatim genetičkim ili okolišnim čimbenikom koji istodobno povisuje oba rizika, rizik za porod carskim rezom i rizik za autizam, zaključili su autori.
JAMA Psychiatry. Published online, 2015.
dr. Vesna Harni