Oprez pri propisivanju lijekova za dermatološke poremećaje u trudnoći
Pogoršanje bolesti tijekom trudnoće može biti opasnije za fetus od nekih lijekova koji se koriste u liječenju. Nitko ne želi uzimati nepotrebne lijekove tijekom trudnoće, rekla je dr Jenny Murase na ljetnom sastanku Američkog akademskog društva za dermatologiju. No, briga o sigurnosti lijekova ne bi smjeli prevazići potrebu za liječenjem nove pojave bolesti ili kontroliranjem postojećih poremećaja. "Često su pacijentice toliko zabrinute o učincima lijekova na dijete da ne razmišljaju o posljedicama bolesti. O tome moramo brinuti kod svake pacijentice. Što će se dogoditi za vas i za vaše dijete ako se bolest ne liječi? ", izjavila je Dr. Murase, Palo Alto Medical Group Foundation, San Francisco.
Primarna infekcija herpes simplex virusom je izvrstan primjer ove dileme, napomenula je. "Primarni HSV ima do 50% mogućnosti prijenosa na fetus. U trudnoći je infekcija povezana s mikrocefalijom, hidrocefalusom i korioretinitisom. Oko trećine novorođenčadi ima bolesti centralnog živčanog sustava, a četvrtina su rođeni s desiminiranom bolesti ", a neonatalna smrtnost je gotovo 70%. "S druge strane, aciklovir je vrlo, vrlo siguran", na temelju podataka o tisućama pacijenata, rekla je Dr. Murase. Famciklovir i valaciklovir su također vjerojatno sigurni, ali su podaci o tim lijekovima ograničeni, dodala je.
Ponekad se preporuke o sigurnosti lijeka tijekom trudnoće temelje na starim ili neadekvatnim studijama. Brige o teratogenosti sistemskih steroida, primjerice, proizlaze iz izvješća iz 1951.g. u kojem je kortizon uzrokovao orofacijalni rascjep kod prenatalno izloženih miševa. "Od tada nije bilo prospektivne studije koja bi dala dokaze o kongenitalnim malformacijama povezanim sa sustavnim steroidima", rekla je Dr. Murase. Međutim, "Epidemiološke studije govore o trostrukom povećanju, koje je, zanimljivo, u skladu s nalazima na miševima."
Lijekovi imaju važno mjesto u farmaciji; treba ih koristiti razumno i nakon pažljive analizi rizika i koristi. Oba lijeka - betametazon i deksametazon prolaze kroz placentu; prednizon ne prolazi. Dr. Murase je dala popis nekih lijekova koji se najčešće koriste u dermatološkom liječenju, s uputama za njihovo korištenje tijekom trudnoće.
- Lokalni steroidi. 2013. godine je istraživanje pokazalo da dugo izlaganje u trudnoći - više od 300 g lokalnog kortikosteroida jakog djelovanja ne povećava rizik od orofacijalnog rascjepa u novorođenčadi, ali povećava rizik od niske porođajne težine. "Dakle, ako se daje više od pet tuba od 60 g, postoji mogućnost za nisku porođajnu težinu - iako to također može biti povezano sa samom težinom bolesti. Ipak, treba raspraviti o tom riziku sa svojom pacijenticom."
- Antihistaminici. Treba ih izbjegavati u posljednjem mjesecu trudnoće jer mogu potaknuti kontrakcije maternice, pogotovo ako su dati intravenski ili u vrlo visokim dozama. Bilo je izvješća o udvostručenju rizika za retinopatiju kod nedonoščadi (22% vs 11%) povezanim s antihistaminicima koji se koriste u periodu od 2 tjedna prije poroda. Neka djeca mogu imati simptome odvikavanja, uključujući napadaje ako je majka uzimala visoke doze lijekova.
- Antibiotici. Antibiotici prvog izbora penicilin, cefalosporin i dikloksacilin; svi su sigurni. Od makrolida se savjetuje eritromicin. Međutim, estolat oblik lijeka je povezan s reverzibilnim poremećajima jetrenih enzima; bazni i etilsukcinat oblici nemaju taj rizik. Rifampin se može koristiti, ali treba dati vitamin K s njim. Sulfonamidi su druga linija izbora do trećeg tromjesečja. Ne smiju se koristiti nakon toga jer mogu izazvati anemiju, hiperbilirubinemiju i kernikterus. Tetraciklini se mogu koristiti do 14 tjedana trudnoće, ali ne i nakon toga, zbog rizika od inhibicije rasta kostiju i diskoloracije zubi kod dojenčadi i hepatitisa kod majki.
- Antimikotici. Lokalni antimikotici nisu previše zabrinjavajući. Nistatin je siguran, ali ne i učinkovit kao iduće generacije lijekova. Klotrimazol je prvi izbor, nakon čega slijedi mikonazol i ketokonazol. Podaci su ograničeni, ali lokalni terbinafin, naftifin i ciklopiroks su vjerojatno sigurni. Sustavni antimikotici su druga stvar. Niti jedan od derivata imidazola se ne savjetuje tijekom trudnoće jer su povezani s kraniosinostozom, prirođenim srčanim manama i skeletnim anomalijama. Ako se koriste, potreban je dijagnostički ultrazvuk u 20. tjednu.
- Svjetlo. Terapija svjetlom se općenito smatra sigurnom, iako postoje dokazi da uski spektar ultraljubičastog svjetla može iscrpiti razinu folne kiseline. Unatoč tome, ne postoje izvješća o defektima neuralne cijevi ili orofacijalnim defektima povezanim sa svjetlosnom terapijom. Ipak, pobrinite se da pacijentice dobiju folnu kiselinu ako primaju svjetlosnu terapiju.Terapija svjetlom nikada ne bi trebala biti u kombinaciji s oxsoralenom kod trudnica; lijek je poznat kao mutagen. Podaci o ciklosporinu su ograničeni, ali spada u kategorija C lijeka u trudnoći, tako da ga je najbolje izbjeći.
- Biološka terapija. Etanercept adalimumab, infliksimab i alefacept su svi kategorije B lijekova u trudnoći. Postoje neke naznake da, kao i inhibitori čimbenika nekroze tumora (TNF) mogu biti povezani s nekim fetalnim anomalijama sindroma VACTERL (vertebralne anomalije, analna atrezija, srčane mane, traheoezofagealne fistule, bubrežne anomalije i abnormalnosti udova ). Potvrda o sindromu zahtijeva tri pozitivna znaka. Samo je dvoje djece rođeno od majki koje su koristile biološku terapiju imalo tri karakteristična znaka.Međutim, izvješća o ishodima trudnoće za lijekove su zabilježila malformacije. U skupini liječenih adalimumabom u ukupnom iznosu od 256 trudnoća, bilo je 14 fetalnih anomalija (5,5%); od njih devet su bile vezane uz VACTERL. U etanercept skupinama u ukupnom iznosu od 204 trudnoća, bilo je 13 anomalija (6,4%); od njih šest su bile vezane uz VACTERL. U infliksimab skupinama u ukupnom iznosu od 112 trudnoća je postojala samo jedna anomalija koja je bila u skupini VACTERL. Među 407 trudnoća sa TNF inhibitorima su postojale tri anomalije, od kojih nijedna nije bila u vezi s VACTERL.
2015 American Academy of Dermatology, Summer Meeting.
Poliklinika Harni