Povećan broj američkih beba rođenih sa simptomima apstinencijske krize
Broj američkih beba rođena sa simptomima apstinencijske krize je u porastu, prema nedavnom istraživanju.
Učestalost neonatalnog apstinencijskog sindroma - kod djeca koja nakon porođaja ostaju bez opioidnih lijekova koje je njihova majka uzimala tijekom trudnoće - povećala se sa 3,4 po 1.000 bolničkih rođenih beba u 2009. godini na 5,8 na 1000 rođenih u 2012. godini, rezultati su istraživanja objavljenog u „Journal of Perinatology“.
Studija je pokazala, da se svakih 25 minuta rodi jedna beba s apstinencijskim sindromom u SAD, i da se godišnje ova dijagnoza postavi kod više od 21.000 dojenčadi, rekao je glavni autor studije Dr. Stephen Patrick, docent pedijatrije i zdravstvene politike na Vanderbilt University School. Znakovi neonatalnim apstinencijskog sindroma uključuju smanjenje sna, poteškoće pri hranjenj, razdražljivost i tremor.
Porast broja djece s dijagnosticiranim apstinencijskim sindromom se javlja nakon porasta broja izdanih opioidnih recepata, rekao je Dr. Patrick.
"Vidjeli smo prilično bitno povećanje u propisivanju opioida u posljednjih deset godina", rekao je Dr. Patrick. "Znamo da je do 2012. godine izdano 259 milijuna recepata u SAD-u. U tom kontekstu, htjeli smo vidjeti postoji li rast bilo koje od komplikacija poput apstinencijskog sindroma u djece."
Zdravstveni troškovi povezani s neonatalnim apstinencijskim sindromom također su u porastu. Bolnički troškovi vezani za njegu bebe s apstinencijskim sindromom povećani su s 732 milijuna dolara u 2009. na 1,5 milijardi dolara u 2012. godini, navodi se u studiji. Najviše stope sindroma nađene su u državama u Novoj Engleskoj, kao što su New Hampshireu, i južnim državama, kao što je Tennessee. Ove povišene stope mogu biti povezane s razinom propisivanja i zloporabe opioida u tim državama, navodi se u studiji.
Dr. Patrick navodi da je ohrabren činjenicom da u 49 američkih države postoje baze podataka za praćenje ponašanja u visokorizičnom izdavanja recepata i ponašanju pacijenata. Ukoliko javnozdravstvena zajednica ne rješava ova pitanje onda postoje druge metode, kao što je pristup putem kaznenog pravosuđa, ali ove metode mogu biti manje učinkovite, rekao je Dr. Patrick.
"Mi vidimo da neke državne vlade razvijaju smjernice za propisivanje za kliničare, na nama je da razmišljamo o primarnim preventivnim naporima", rekao je Dr. Patrick.
Nations Health. 2015;45(5):e26
Dr. Vesna Harni