Pad broja amniocenteza
Napredak u neinvazivnim prenatalnim testovima - testovima probira iz seruma trudnice kao i ultrazvučnoj dijagnostici, doveo je do smanjenja i selekcije uporabe amniocenteze i biopsije korionskih resica u otkrivanju fetalnih anomalija.
"U idealnom slučaju", najavljuju autori, "prenatalni testovi će dostići takvu razinu učinkovitosti da će invazivni testovi biti potrebni samo za potvrdu ili preciznu definiciju kromosomskih abnormalnosti otkrivenih neinvazivnim testovima.
Naši rezultati pokazuju stalni napredak na ovom području", suglasni su znanstvenici sa sveučilišta u Farmingtonu (University of Connecticut Health Center, Farmington).
U spomenutom istraživanju, znanstvenici su pratili rezultate postupaka amniocenteze i biopsije korionskih resica u periodu od preko 12 godina (1991. - 2002). Ispitivanje je obuhvaćalo i trendove primjene prenatalnih testova, razloge ispitivanja kao i identifikaciju citogenetskih abnormalnosti.
Usprkos porastu broja trudnica starosne dobi iznad 35 godina tijekom promatranog perioda, zabilježeno je smanjenje broja trudnica koje su se podvrgnule invazivnim prenatalnim ispitivanjima kao što su amniocenteza i biopsija korionskih resica od preko 50%. Broj trudnica kod kojih je vršena amniocenteza pao je s 1.988 trudnica u 1991. godini na 933 trudnice tijekom 2002. godine.
Tijekom ovog perioda bilježi se i statistički značajan pad broja trudnica koje su željele amniocentezu samo na osnovu starosne dobi. Ovaj pad broja trudnica je iznosio 68%, odnosno za amniocentezu su se tijekom 1991. godine zbog starosne dobi odlučile 1.314 tudnica, i tijekom 2002. godine tek 423 trudnice.
Usprkos padu broja amniocenteza i biopsija korionskih resica, učestalost otkrivanja fetusa s Downovim sindromom je porasla s 20 slučajeva tijekom 1991. godine na 31 slučaj u 2002. godini.
Ovdje je ubrojeno tek oko polovina pogođenih trudnoća u populaciji, navode autori. Postotak u otkrivanju je "manji nego što bi se očekivalo, obzirom na poboljšanja u tehnikama prenatalnog screeninga tijekom proteklog vremena".
Istraživači stoga zaključuju da će biti veoma važno odrediti da li su ovi rezultati posljedica stava pacijentica prema prenatalnim testovima - želje za nepoznavanjem eventualnih oštećenja fetusa prije poroda, ili postoje stvarne barijere u pristupu screening postupcima.
Obstet Gynecol 2004;103:1255-1260.
dr. Vesna Harni