Prijevremeni porođaj i cerclage: da ili ne?
Skraćenje vrata maternice tijekom trudnoće tipičan je nalaz kod trudnica s visokim rizikom za prijevremeni porođaj, ali "cerclage" - popularni naziv za šav kojim se steže vrat maternice, unatoč rasprostranjenom vjerovanju, ne smanjuje značajno ovaj rizik.
"Postavljenje cerclage na vrat maternice je široko rasprostranjen postupak koji se primjenjivao u proteklih 50 godina, s namjerom prevencije prijevremenog porođaja i svih komplikacija prijevremenog rođenja, a prije svega obolijevanja i smrtnosti novorođenčeta", objašnjavaju engleski znanstvenici iz Centra za fetalnu medicinu, grupe za screening u drugom trimestru.
"Rezultati randomiziranih ispitivanja ne podupiru ovaj postupak, a odsustvo pozitivnih rezultata može biti uzrokovano i suboptimalnim odabirom pacijentica".
Istraživači su pratili dinamiku promjena vrata maternice tijekom trudnoće kod 47.123 trudnice. Kod 470 trudnica je pri ultrazvučnom mjerenju duljine cerviksa - vrata maternice (cervikometrija) nađeno skraćenje vrata maternice na 15 mm ili manje, a 254 pacijentice su pristale sudjelovati u prospektivnom randomiziranom ispitivanju.
Kod 127 trudnica je na vrat maternice postavljena cerclage (tehnika po Shirodkaru), a 126 trudnica je praćeno bez dodatnih invazivnih zahvata.
Znanstvenici su potom uspoređivali učestalost prijevremenih porođaja u obje skupine trudnica, a prijevremeni porođaj je definiran kao porođaj prije navršena 33 tjedna trudnoće ("rani" prijevremeni porođaj).
Prijevremeni porođaj je registriran kod 22% trudnica (28 od 127) iz skupine s kirurškom intervencijom (cerclage), te kod 26% trudnica (33 od 126) iz kontrolne skupine. Ovaj odnos je bio daleko viši od prosjeka u Engleskoj, koji iznosi 1.5%. U obje skupine trudnica su bili vrlo slični maternalno i perinatalno obolijevanje i smrtnost.
Prilikom definiranja ciljeva ovog ispitivanja, znanstvenici su statistički izračunali da bi tek trostruko smanjenje rizika i učestalosti prijevremenog porođaja moglo opravdati rutinski screening i uvođenje ultrazvučnog mjerenja duljine vrata maternice tijekom trudnoće, kao i postavljanja šava cerclage kod skraćenja cerviksa.
Učestalost prijevremenih porođaja (26%) u skupini trudnica s duljinom vrata maternice manjom od 15 mm je daleko viša od učestalosti u općoj populaciji koja iznosi 1.5%. Otuda rutinsko ultrazvučno mjerenje cerviksa u periodu između 22 do 24. tjedna trudnoće identificira trudnice s povišenim rizikom od nastupanja prijevremenog porođaja.
"Postavljanja šava cerclage po Shirodkaru u trudnica sa skraćenjem vrata maternice ne dovodi do stvarnog smanjenja rizika ranih prijevremenih poroda", iznosi mentor K.H. Nicolaides (Kings College Hospital, London).
Lancet. 2004;363:1849-1853
dr. Vesna Harni