Pasivno pušenje i rak vrata maternice
Čak i "samo" pasivno pušenje dovodi do porasta rizika javljanja raka vrata maternice, rezultat je prospektivne studije objavljene u znanstvenom časopisu Obstetrics & Gynecology. Ranija ispitivanja pokazala su da je aktivno pušenje povezano s povišenim rizikom nastanka raka vrata maternice, čiji je mehanizam vjerojatno posredovan specifičnim duhanskim N-nitrozaminima i njihovim utjecajem na promjene citokina i imunoloških funkcija.
"Slijedom povezanosti između aktivnog pušenja i nastanka raka vrata maternice, pasivno izlaganje dimu cigareta moglo bi vjerojatno utjecati na cervikalnu karcinogenezu", navode znanstvenici sa Sveučilišta Johns Hopkins u Baltimoreu, Maryland. "Prisustvo kotinina u cervikalnoj sluzi nepušačica koje su pasivno izložene dimu cigareta čini razumljivim postavljanje hipoteze kako pasivno pušenje može utjecati na proces nastanka raka vrata maternice istim potencijalnim mehanizmima kao i aktivno pušenje, uključujući genotoksični i imunomodulacijski učinak."
Američki znanstvenici pratili su skupinu ispitanica na osnovu podataka o pušenju svih članova unutar obitelji, skupljenih tijekom privatnog popisa stanovnika u oblasti Washington County, Maryland, izvršenog 1963. godine (ukupno 24.792 ispitanica), kao i 1975. godine (ukupno 26.381 ispitanica). Prema registru za rak (Washington County Cancer Registry) određena je učestalost javljanja raka vrata maternice u obje skupine.
U izračunavanju relativnog rizika (RR) nastanka raka vrata maternice povezanog s aktivnim i pasivni pušenjem u obje skupine, korišten je Poissonov regresijski model baziran na usporednoj kategoriji ispitanica koje nikada nisu pušile niti bile izložene riziku pasivnog pušenja.
U skupini ispitanica s popisa iz 1963. godine, izračunati relativni rizik za nastanak raka vrata maternice kod izloženosti pasivnom pušenju bio je 210% povišen, te u skupini ispitanica s popisa iz 1975. godine 140% povišen. Kod ispitanica koje su aktivno pušile ovaj rizik je iznosi 260% u prvoj skupini, odnosno 170% u drugoj skupini ispitanica.
Ograničenja studije uključuju nedostatak mogućnosti određivanja izloženosti pasivnom pušenju izvan obiteljskog okruženja, kao i nedostatak podataka koji uključuju neke druge potencijalne kofaktore.
"Iako je povezanost nastanka raka vrata maternice i pasivnog pušenja nađena u obje skupine ispitanica, nešto snažniji učinak pasivnog pušenja je uočen u skupini koja je načinjena na osnovu popisa iz 1963. godine," navode autori. "Rezultati ovog dugotrajnog, prospektivnog ispitivanja sukladni su s ranijim nalazima povezanosti između aktivnog pušenja i raka vrata maternice, te pružaju nove dokaze o pasivnom pušenju kao rizičnom čimbeniku cervikalne karcinogeneze."
Obstet Gynecol. 2005:105: 174-181
dr. Vesna Harni