Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Postoje jasni rizični faktori za nastanak poslijeporođajne psihoze, a njih je potrebno ciljano istražiti prije porođaja kako bi se osiguralo rano prepoznavanje i pravovremeno liječenje, objavljeno je u časopisu The Obstetrician & Gynaecologist (TOG) kojega objavljuje the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

Postpartalna psihoza teška je duševna bolest s dramatičnom pojavom kratko nakon porođaja, a javlja se u 1-2 porođaja. Sumnja se da je učestalost još veća.

Česti simptomi su manija, teška depresija, deluzija i halucinacije, konfuzija, dezorijentiranost, neshvaćanje težine situacije.

U radu su pokazani uvjerljivi dokazi o posebnoj povezanosti postpartalne psihoze i bipolarnog poremećaja. U jedne od četiri žene koje imaju bipolarni poremećaj postoji rizik za pojavu postpartalne psihoze.

Nasljeđe je važan faktor i žena s bipolarnim poremećajem i osobnom ili obiteljskom anamnezom postpartalne psihoze imaju rizik da će jedna od dvije imati postpartalnu psihozu.

Ipak, polovina žena s postpartalnom psihozom nema niti obiteljsko opterećenje niti prethodne rizične faktore.

Čak i ako je žena dobro, najmanje tri mjeseca nakon porođaja, potrebno je imati pojačani nadzor i prije porođaja raspraviti o tome sa ženom i njezinom obitelji.

Dr. Ian Jones sa Sveučiliša Cardiff i koautor rada, rekao je: “Postpartalna psihoza je uistinu hitno stanje u psihijatriji kojega je vitalno važno prepoznati rano i neodgodivo liječiti. Primitak u bolnicu obično je nužan, a idealno bi bilo smjestiti pacijenticu u bolnicu zajedno s novorođenčetom gdje se može pružiti najbolja skrb.“

Jason Waugh, glavni urednik The Obstetrician & Gynaecologist naglašava činjenicu da je u radu pokazano da polovina žena s postpartalnom psihozom nema rizične faktore.

 

 

Literatura:
Di Florio A, Smith S, Jones I. Postpartum psychosis. The Obstetrician & Gynaecologist 2013; http://dx.doi.org/10.1111/tog.12041

  Novosti - Sve