Pomaže li soja protiv valova vrućine?
Unatoč dovoljno suprotnih dokaza, nova meta-analiza ukazuje da nadomjesci soje zaista mogu olakšati menopauzalne valove vrućine. Za izoflavone soje vjerovalo se da imaju slabi estrogeni utjecaj na neka tkiva, što je nagovijestilo da soja ili sojini ekstrakti mogu olakšati valunge. Da li je uistinu tako, još uvijek nije jasno. Prošle godine, primjerice, studija koja je uključila 248 žena nije našla dokaze da kod početnih menopauzalnih tegoba nadomjesci izoflavona soje imaju učinak bolji od placeba. Novo istraživanje objedinilo je rezultate 17 ranije objavljenih kliničkih istraživanja. Sveukupno, žene koje su koristile ekstrakte izoflavona soje imale su 21% manje valunga u usporedbi sa ženama koje su dobivale placebo, a valunzi su bili manje teški.
Veličina tog utjecaja mijenjala se u različitim istraživanjima, ali gotovo sva su pokazala obrazac po kojemu izoflavoni soje djeluju bolje od placeba, kaže dr. Mark Messina, sa Sveučilišta Loma Linda u Kaliforniji.
"Ženama koje ih žele probati, preporučit ću izoflavone", kaže dr. Messina, koji također vodi Prehrambeni institut za soju i savjetnik je tvrtkama koje proizvode sojine preparate. Ukoliko žena ne osjeti poboljšanje nakon četiri tjedna korištenja, treba pokušati drugim metodama. Mjesečna potreba za nadomjescima soje u SAD je oko 12 dolara. Rezultati objavljeni on-line 19.4.2012. u časopisu Menopause pridružili su se proturječnim podacima o terapiji valunga.
Jedino liječenje valova vrućine koje je dokazano djelotvorno i koje je odobrila Agencija za hranu i lijekove (FDA) jest hormonsko nadomjesno liječenje. HNL je povezan s povećanim rizikom nastanka tromboze, infarkta srca, moždanog inzulta te raka dojke. Stručnjaci kažu da upotreba hormona treba biti ograničena na teže slučajeve valova vrućine, a žene ih trebaju koristiti u najmanjoj djelotvornoj dozi i u najkraćem periodu. To su i razlozi zašto mnoge žene i liječnici traže alternativne načine olakšavanja valunga.
Istraživači koji nisu izravno sudjelovali u studiji kažu da je ona "zanimljiva i dobro provedena". "Mislim da sojini izoflavoni imaju pozitivan učinak na valunge", kaže dr. Kristi Kelley s Auburn University Harrison School of Pharmacy iz Birminghama, Alabama. Prema njoj, još uvijek ima pitanja o djelovanju različitih ljekovitih sredstava na valunge, uključujući preparate u slobodnoj prodaji, kao što su smrdljivka (black cohosh, ženski korijen, Cimicifuga racemosa) i crvena djetelina.
"Mislim da treba raspravljati o tome koliko sojini izoflavoni klinički djelotvorno smanjuju valunge iz perspektive pacijentice", rekla je dr. Kelley Reuters Healthu u e-mailu. Drugim riječima, koliko nadomjesci soje imaju djelovanja u stvarnosti.
Kada je tim dr. Messine pregledao prikupljene podatke, utvrdili su da žene koje uzimaju ekstrakte izoflavona soje, tipično navode da se učestalost valunga smanjuje oko 60%. Liječenje je trajalo šest tjedana do šest mjeseci. Slično smanjenje nađeno je i kada su žene određivale težinu valunga. Međutim, korisnice placeba u nekim su istraživanjima navele slično poboljšanje, ali i nadalje izoflavoni soje imaju prednost pred placebom. Čini se da najbolji učinak ima izoflavon genistein. Nadomjesci koji sadrže 19 mg ili više genisteina oko dvaput su učinkovitiji nego nadomjesci s manjim dozama. Dr. Messina misli da razlike u količini genisteina pomažu objasniti zašto su studije sojinih nadomjestaka pokazale tako različite rezultate.
Osim soje, alternativa hormonskom nadomjesnom liječenju su neki antidepresivi i lijekovi za terapiju krvnog tlaka, te antiepileptik gabapentin, ali dokazi o njihovim učincima također su različiti i nijedan nije odobren za terapiju valunga.
Dr. Kelley kaže da se čini razumnim pokušati terapiju sojinim nadomjescima 4-8 tjedana, ali je također napomenula da nije poznato potencijalno štetno djelovanje dugotrajne primjene sojinih preparata. Budući da oni mogu imati aktivnost nalik estrogenu, glavno je pitanje mogu li sojini nadomjesci utjecati na rizik za nastanak raka dojke ili prognozu u žena koje su već imale rak dojke.
Preporučila je da osobito oprezne budu žene koje u anamnezi imaju rak dojke ili tijela maternice. Sojini nadomjesci, kratkoročno, od nuspojava imaju mučninu, napuhivanje i zatvor.
Menopause; 4/2012.