Datum zadnje izmjene: 04. 02. 2020.

U proteklih 20 godina objavljene su mnogobrojne studije na temu menopauze, no ne uvijek i na ženama u menopauzi.
Grupa psihologa iz Berlina intervjuirala je 2.000 žena dobi između 47 i 70 godina, pri čemu se interes znanstvenika osobito zadržavao na pojavi, vrsti i intenzitetu menopauzalnih tegoba, vlastitom osjećanju vrijednosti, orijentaciji u ulozi spolova, tjelesnim osjećajima i osobnosti žene. Oko 80% ispitanica smatra da je razlog njihovim tegobama prestanak stvaranja hormona.

Faktori pretpostavljenog mogućeg utjecaja, kao što su socio-ekonomski status, zaposlenost, fertilitet, identifikacija u ulozi spolova i gubitak ili teška bolest bliskih osoba, ne pokazuju povezanost s vrstom menopauzalnih tegoba (valovi vrućine, smetnje u spavanju, oscilacije u raspoloženju, razdražljivost i glavobolja). S druge strane, postoji snažna povezanost između stava negativnog očekivanja i klimakteričnih tegoba.

Što se žena osjeća zadovoljnijom svojim životom u različitim područjima, to su tegobe tijekom menopauze slabije izražene. Seksualna aktivnost neovisno o kvaliteti veze pokazuje pozitivno djelovanje na ukupno osjećanje žene. Problemi kao što su rastava braka, česte svađe i seksualni problemi , vrlo značajno utječu na intenzitet tegoba. Prema vlastitim navodima 70% žena osjeća se izvrsnog zdravlja.

Na osnovu skupne analize, prije svega općeg osjećanja kao i utjecaja menopauzalnih tegoba na kvalitet života i strategiju prevladavanja tegoba, psiholozi razlikuju 3 načina / tipa ponašanja žena u menopauzi:

"die Leidende" - Žena koja pati:

Ova grupa žena pokazuje najsnažnije menopauzalne tegobe. Kod njih su osobito izražene tegobe kao što su valovi vrućine, smetnje sa spavanjem, depresivna raspoloženja. Žena koja pati ima nisko mišljenje o sebi, a 26% pati od osjećaja gubitka: gubitka osjećaja atraktivnosti, sposobnosti rađanja i libida. Odlazak djece (sindrom praznog gnijezda ili empty nest-syndrome) je u 20% slučajeva kod ovih žena također povezan s osjećajem gubitka. U ovoj grupi su uglavnom žene s nižim stupnjem obrazovanja, veliki broj rastavljenih žena kao i žena koje žive same.

"die Bewußte" - Žena koja je svjesna problema:

Ova grupa žena mogla bi se najlakše okarakterizirati stavom promatranja menopauze kao razdoblja nove orijentacije u smislu pozitivnog životnog izazova. Pri tome se žena ovakvoga svjetonazora kritički i svjesno upušta u razmatranje menopauzalnih tegoba - uzimajući u obzir liječničke savjete, osobito koji se tiču hormonske nedomjestne terapije. Žena koja je svjesna problema je obično najvišeg stupnja obrazovanja i gotovo isključivo zaposlena žena.

"die Problemlose" - Žena koja nema problema:

Za ovu grupu žena kvaliteta života se s pojavom menopauze i kroz menopauzu uopće ne mijenja. Stoga ne postoji niti povod za postavljanje nove orijentacije i ciljeva, niti osjećaj gubitka. Ovaj tip žena raspolaže visokim mišljenjem o sebi, a u rješavanju klimakteričnih tegoba potpomaže se rado hormonskom nadomjestnom terapijom. Ovaj pristup može služiti i kao obrana: paravan za prikrivanje psihičkih problema. Ovom tipu žena se osobito preporučuje razgovarati sa svojim liječnikom o intimnim konfliktima, životnim krizama i razočaranjima. Ova grupa je demografski normalno raspoređena.

Zaključak psihologa je da je proces starenja produktivni proces. Pažnju je potrebno osobito usmjeriti na nezaposlene žene: završetak uloge majke i domaćice - postavljanje i kreiranje novih životnih ciljeva. Konačno se otvaraju novi slobodni prostori, kao i rasterećenje od dosadašnjih obaveza.


Frauenarzt 1997, 4:682-60
JAMA 2001; Vol 285 (11): 1475-1481

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve