Datum zadnje izmjene: 18. 01. 2020.


Može li određeni vremenski tajming koji se koristi za sinkronizaciju ovulacije s inseminacijom dovesti do više uspješnih trudnoća?

Ispostavilo se da pitanje, koje je postavila istraživačka skupina "Cochrane Menstrual Disorders and Subfertility Group", nije moguće odgovoriti na temelju raspoloživih znanstvenih dokaza.

Intrauterina inseminacija (IUI) je prvi izbor u postupku liječenja mnogih djelomično plodnih parova, kod kojih postoji ovulacijski ciklus, barem jedan prohodan jajovod i dovoljan broj spermija, naveli su znanstvenici objašnjavajući pozadinu istraživanja. Intrauterina inseminacija mora biti izvedena oko trenutka ovulacije s obzirom da jajna stanica i spermij imaju ograničeno vrijeme preživljavanja, pa su istraživači postavili pitanje rezultira li određeni vremenski tajming inseminacije boljim rezultatima i uspješnošću.

Nakon pregleda 18 randomiziranih kontroliranih ispitivanja, uspoređujući različite metode korištene za vremenski tajming u jednom ciklusu IUI, istraživači su otkrili nedovoljnu količinu znanstvenih dokaza za preporuku jednogn načina u odnosu na drugi način. Međutim, većina studija je ocijenjena niskom ili vrlo niskom kvalitetom, s mnogim nedostatcima i slabo opisanom metodom ili nedostatkom preciznih navoda, napisali su znanstvenici u okviru istraživačke Cochrane skupine.

Dakle, analiza nije pokazala razliku u broju živorođene djece, stopi trudnoća ili nastanku prijavljenih nuspojava kao što su multiple trudnoće, pobačaji i sindrom hiperstimulacije jajnika u odnosu na različite metode određivanja vremenskog tajminga intrauterine inseminacije.

Analiza je natjerala Cochrane recenzente na zaključak ne da vremenski tajming nije bio nevažan za uspjeh intrauterine inseminacije, već da je potrebno više istraživanja po tom pitanju.

Recenzenti su također razmatrali podatke koji uključuju primjenu injekcije humanog korionskog gonadotropina (hCG) i studije koje su se oslanjale na detekciju razine skoka luteinizirajućeg hormona (LH).

"Korisnost praćenja LH urinskim trakicama ometa mogućnost lažno negativnih rezultata, koji mogu uzrokovati netočno vrijeme za inseminaciju i značajno smanjiti začeće", napisali su autori. "S druge strane, jednostavnost izvođenja testa kod kuće, niži troškovi i neinvazivnost testa predstavljaju prednosti. Određivanje najpovoljnijeg vremena za inseminaciju ultrazvukom i hCG injekcijom ("štoperica") ograničeni su čestim posjetama bolnici i pojavom prijevremenog LH skoka ili mogućnošću pokretanja ovulacije u prisutnosti nezrelih folikula. Glavna prednost ove metode je klinička predvidivost ovulacije. "

 

 

Ključne točke:

 

 

 

  • Ne postoji znanstveni dokaz koji ukazuje na najbolji timing za uspješnost intrauterine inseminacije, pronašla je Cochrane analiza.
  • Potreban je veći broj kvalitetnih istraživanja kako bi se bolje razumjela, ako postoji, povezanost između vremenskog tajminga koja se koristi za sinkronizaciju ovulacije s intrauterinom inseminacijom i uspješnost trudnoće.

 


OB.GYN.net



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve