Datum zadnje izmjene: 13. 04. 2024.


Upotreba dijagnostičke kolposkopije, biopsije i drugih postupaka za dijagnosticiranje i liječenje prekanceroznih lezija vrata maternice kod žena ne umanjuje mogućnost za trudnoću. U studiji Kaiser Permanente Northwest objavljenoj u PLoS ONE istraživači su analizirali medicinsku dokumentaciju od gotovo 100.000 žena u 12-godišnjem razdoblju. Otkrili su da žene podvrgnute uobičajenim kirurškim postupcima koji se koriste za dijagnosticiranje i liječenje prekanceroznih lezija vrata maternice zapravo imaju veću vjerojatnost da će zatrudniti.

"Iako prikupljeni podaci ne uključuju podatke o seksualnim aktivnostima, moguće je da žene koje su imale ove tretmane mogu biti seksualno aktivnije od neliječene skupine te da bi se na taj način mogle objasniti veće stope trudnoće", rekla je u priopćenju Allison Naleway, PhD, vodeći autor i viši istraživač iz Centra za istraživanje zdravlja Kaiser Permanente u Portlandu, Oregon. Dodala je da istraživanje pomaže ublažavanju straha da bi kirurški zahvati mogli oslabiti maternicu i smanjiti plodnost.

U istraživanju su promatrani i ekscizijski (LEEP, LLETZ ili konizacije) i ablativni postupci (elektro i termalni) koji uklanjaju abnormalne stanice kako bi se spriječilo njihovo napredovanje do raka vrata maternice. Ovi postupci su povezani s povećanjem rizika od prijevremenog poroda ali su istraživanja o ovoj vezi ograničena, objašnjavaju autori studije. Kod žena koje su imale tretmane na cerviksu, 14% je zatrudnilo u usporedbi s 9% žena koje nisu imale postupak i 11% žena koje su imale biopsiju ili kolposkopiju. Nakon prilagodbe za dob, korištenje kontracepcije i neplodnost, žene koje su imale tretmane su imale gotovo 1,5 puta veća vjerojatnost da će zatrudniti u usporedbi sa ženama koje nisu bile liječene.

Znanstvenici su analizirali 570 trudnoća nakon liječenja cerviksa kod 4137 žena, 1533 trudnoća nakon dijagnostičkih postupaka kod 13.767 žena i 7436 trudnoća kod 81.435 žena neizloženih liječenju ili dijagnostičkim postupcima. Zatim su analizirali da li ti postupci utječu na ishod trudnoće kao što je prijevremeni porod. Rezultati te studije se očekuju kasnije ove godine.

  • Postupci i tretmani koji se koriste za rješavanje prekanceroznih lezija vrata maternice ne umanjuju mogućnost za trudnoću.
  • To je ohrabrujuća vijest za milijune žena koje su imale jedan od tih postupaka i žele osnovati obitelj.

 

Poliklinika Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve