Datum zadnje izmjene: 14. 12. 2023.

Klasična konizacija je kirurška metoda kojom se s vrata maternice odstranjuje abnormalno tkivo prepoznato citološkim obriskom i kolposkopijom u obliku konusa /stošca, otkuda potječe i sam naziv konizacija. Abnormalno tkivo se otkriva putem PAPA testa u okviru godišnjih i sistematskih pregleda, te identificira kolposkopijom, nakon čega se uklanja konizacijom.

Konus može biti različite debljine i visine, ovisno o duljini i izgledu cerviksa / vrata maternice, veličini lezije kao i paritetu, odnosno je li žena rađala. Kod klasične konizacije, tkivo vrata maternice u obliku konusa odstranjuje se skalpelom - hladnim nožem, a potom se na cerviks postavlja kružni šav koji se zove Sturmdorf Naht, čime se ponovno oblikuje cerviks. Ovaj postupak se označuje pojmom plastika cerviksa, iako se kao i kod drugih plastičnih kirurških postupaka ivdje ne postavlja nikakav plastični umetak, kako to često pacijentice protumače. Ovo je jednostavno plastična / estetska operacija vrata maternice. Postavljan je ovog šava je napušteno unazad mekoliko decenija, kako bi se izbjeglo prekrivanje zaostalih abnormalnih stanica zdravim tkivom i kasnijas "nagla" pojava karcinom ispod zdravog tkiva, a kirurški rez skalpelom zamijenjen je radiofrekvencijskim ili elektrogeneartorima s uporabom omčica i prilagođavanjem veličine uklonjenog tkiva veličini lezije.

Rane komplikacije zahvata su krvarenje i infekcija, dok su kasne komplikacije stvaranje ožiljka i stenoza / suženje cerviksa ili njegova slabost u narednoj trudnoći. 

LLETZ / Large Loop Excision of Transformation Zone, metoda je uklanjanja lezije s površine vrata maternice uz pomoć metalne omčice koju zagrijava visokofrekventna struja. Metoda je zapravo poštedni zahvat, jer se ne ide toliko u dubinu vrata maternice, već je uklanjanje tkiva površnije. To može biti i dvosjekli mač, naime, tek nakon zahvata i histološke provjere odstranjenog tkiva znamo točno da li je lezija u cijelosti otklonjena. 

Budući da visokofrekventna struja koagulira krvne žilice, krvarenje pri zahvatu je oskudnije, a postavljanje šava za ponovno oblikovanje vrata maternice nije potrebno. Krvareće krvne žile se koaguliraju ili premažu specijalnim gelom koji zaustavlja to krvarenje. 

Metoda se zbog svoje poštednosti osobito preporučuje ženama koje još nisu rodile.
 

 

Seminar des Frauenarztes, Frauenarzt, 1998; 3: 451 - 453

Dr. Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve