Datum zadnje izmjene: 03. 02. 2020.

Kako je osnovni problem infekcije virusom humanog papiloma u ginekologiji poticanje nastanka abnormalnih promjena epitela cerviksa - vrata maternice / cervikalna intraepitelna lezija, ranije displazija, koje u krajnjoj liniji vode nastanku invazivnog karcinoma, opravdano pitanje koje je postavila grupa znanstvenika iz Japana bilo je da li operativni zahvat kojim se odstranjuje oboljelo tkivo vrata maternice - konizacija, rješava u potpunosti ovaj problem. Japanska grupa znanstvenika je u prijeoperacijskoj pripremi pacijentica s teškom cervikalnom displazijom - CIN 3 istraživala prisustvo HPV infekcije u obrisku vrata maternice. Kod ukupno 58 pacijentica citološki rezultati (PAPA test) i prisustvo humanog papiloma virusa praćeni su i poslijeoperacijski, nakon uobičajene terapijske konizacije, tijekom 12 - 73 mjeseca. 

Kod 56 od 58 pacijentica (97%) prije operacije je izoliran HPV, pri čemu je tip 16 nađen u 50% pacijentica, tip 18 u 27% i drugi tipovi u 32% pacijentica. Nakon konizacije je u 11 pacijentica HPV bio i dalje prisutan (20%), a u 45 pacijentica (80%) je bio negativan. U obje pacijentice koje prije konizacije nisu imale pozitivan HPV, rezultat je ostao negativan i nakon konizacije. 

Tijekom razdoblja promatranja kod pet od 11 pacijentica s pozitivnim HPV testom došlo je do pogoršanja citološkog nalaza i ponovne pojave CIN-a, dok je svih 45 pacijentica s negativnom HPV tipizacijom PAPA test ostao u granicama normale i nakon promatranog perioda. 

Konizacija i HPV

Statistički značajna razlika u pojavi recidiva cervikalne displazije kod pacijentica s perzistirajućom HPV infekcijom ukazuje jos jednom na značaj određivanja prisutnosti ovog virusa (HPV tipizacija) i u razdoblju poslijeoperacijskog praćenja pacijentice nakon konizacije. S druge strane pozitivan HPV test nakon konizacije ukazuje na povećani rizik ponovnog javljanja displazije.
 

Gynecol Oncol 2000 Nov; 79(2): 294-9

 

dr.Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve