Datum zadnje izmjene: 03. 02. 2020.

Folna kiselina je odgovorna za mnogobrojne funkcije u našem organizmu. Veoma je značajna prilikom dijeljenja stanica, a osobito u procesima diferenciranja i rasta stanica embrija i fetusa. Igra zapaženu ulogu u metabolizmu živčanih stanica, a zajedno s vitaminom B12 neophodna je za stvaranje novih krvnih stanica.

Razlozi manjka folne kiseline mogu biti vrlo raznoliki. Budući da posljedice njezinog manjka značajno utječu na rast, funkciju razmnožavanja kao i stvaranje krvnih stanica; osobito trudnoća predstavlja kritičnu fazu u pogledu unosa dovoljnih količina folne kiseline.

U trudnoći je potreba za folnom kiselinom značajno povećana. Razlozi za to jesu rast maternice, prirast volumena krvi, rast i razvitak posteljice i djeteta. Dnevne potrebe za folnom kiselinom u trudnoći povećavaju se gotovo 100% i obicno se ne mogu zadovoljiti samo unosom hranom.

Manjak folne kiseline danas se uvažava kao rizični i jedan od glavnih faktora u nastanku defekata neuralne cijevi kod embrija. Pod defektima neuralne cijevi se podrazumijeva grupa urođenih anomalija kada ne dolazi do potpunog zatvaranja neuralne cijevi. Ovisno o veličini i lokalizaciji defekta neuralne cijevi, posljedice se manifestiraju s manje ili više teškim neurološkim ispadima (spina bifida, anencephalia). Uzimanjem folne kiseline moguće je spriječiti nastanak ovih oštećenja, a smanjuje se i rizik nastanka spontanog pobačaja.

Ginekolozi i pedijatri stoga preporučuju svim ženama uzimanje folne kiseline u dozi od 0,4 mg/dan najmanje 4 tjedna prije planirane trudnoće, i nastavak do uključujući 4. embrionalni tjedan (6. tjedan trudnoće). Ukoliko je u obitelji već rođeno dijete s neuralnim defektom preporučena doza je 4 mg/dan za navedeni period.
 

Deutsches Ärzteblatt 1997, 94: C-1812-C-1816 gyn 1998 3:18-23


dr.Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve