Datum zadnje izmjene: 03. 02. 2020.

Tragom maila u kojemu se upozorava na prisutnost i štetno djelovanje azbesta, dioksina i rayona u SAD-u, došli smo do zanimljivih rezultata koji se odnose na tampone.
 

Azbest

U navedenom mailu tvrdi se kako proizvođači tampona u SAD-u, dodaju azbest svojim produktima kako bi izazvali snažnije i obilnije menstruacijsko krvarenje, i na taj način prodali/prodavali što veći broj tampona. Odgovor na ovo pitanje jednoznačno daje FDA (US Food and Drug Administration) koji regulira sigurnost i djelotvornost medicinskih uložaka, uključujući tampone: Prije nego se i jedna vrsta tampona uspije registrirati u SAD, FDA istražuje sastav materijala i dizajn. FDA odgovorno tvrdi da niti jedna vrsta tampona koja se nalazi na tržištu u SAD-u, ne sadrži azbest.
 

Dioksini

Kada su u pitanju dioksini, odgovor koji daje FDA nije tako jednostavan i jednoznačan.Naime, dioksini su toksične tvari (više od nekoliko stotina različitih supstancija, od kojih su najpoznatiji Tetra-Chloro-Dibenzo-Dioxin - TCDD i poliklorirani bifenili - PCB), koji sadrže klor ili nastaju postupcima u kojima se koristi klor (klorno izbjeljivanje). Posjeduju potencijalno kancerogeno djelovanje, a poznato je njihovo toksično djelovanje na imunološki, kao i reproduktivni sustav. Eksperimentalno je potvrđen utjecaj na nastanak endometrioze (u 79% rhesus majmuna izloženih dioksinima dijagnosticirana je endometrioza). Na osobito opasan - kumulativni učinak dioksina ukazuje jos 1996. godine Environmental Protection Agency - EPA. 

FDA potvrđuje da se prilikom testiranja tampona u SAD, registriraju vrlo male količine dioksina: otprilike 0,1-1/trilijun (cca 1 čajna žličica u jezeru promjera 1 milju i dubine 15 stopa). Ono što ostaje nejasno i gdje FDA ne zauzima kategoričan stav je podrijetlo ovih dioksina: osim u procesu izbjeljivanja, gdje se koristi klor-dioksid, dioksini "bi mogli" dolaziti u pulpu drveta iz prirodnog zagađenja zraka. Ostaje nejasno kako je onda odsutno ovo prirodno zagađenje pulpe drveta iz koje se izrađuju pamučna vlakna koja se koriste za izradu tampona u Europi (gdje je dioksin na listi kancerogena i gdje nije dopušteno prisustvo dioksina niti u tragu u tamponima).
 

Toksični šok sindrom (TSS)

Toksični šok sindrom je rijetka, ali potencijalno smrtonosna bolest koju uzrokuju bakterijski toksini, pri čemu se prije svega radi o toksinima streptokoka i stafilokoka. Broj slučajeva TSS u SAD-u, zadnjih je godina u značajnom porastu. Pretpostavlja se da je najmanje polovina slučajeva TSS povezana s uporabom tampona za vrijeme menstruacijskog krvarenja, osobito u mlađih žena i djevojaka. Toksični šok sindrom se može javiti kod svih kategorija ljudi: kako kod djece, tako i kod muškaraca, te žena izvan menstruacijskog krvarenja. Iako znanstvenici uočavaju povezanost između TSS i uporabe tampona, točna veza je još uvijek nepoznata. 

Tamponi: Azbest & dioksini i toksični šok

Rayon je derivat pulpe drveta dobiven postupkom klornog izbjeljivanja, a posjeduje značajne odlike apsorpcije - daleko veće od običnog pamuka. Rayon, kao i kombinacija rayon-pamuk naširoko se koristi u izradi tampona. Nedavno objavljena studija u kojoj je ispitivana povezanost vrste tampona sa TSS ukazuje na značajno smanjeni rizik od nastanka TSS u svih tampona koji su izrađeni isključivo od pamučnih vlakana (studija je uključivala 20 vrsta tampona). Smatra se da su razlozi veće povezanosti tampona koji sadrže rayon s TSS upravo njihova povećana moć upijanja, suhoća rodnice i stvaranje mikro-povreda sluznice rodnic i vrata maternice što omogućuje nesmetani prodor bakterijskih toksina u genitalni sustav. 

FDA upozorava na vrlo veliku važnost odabira prave veličine tampona, zbog čega se uvode standardne oznake na svim tamponima: junior, regular, super i super plus. Ukoliko Vam ova objašnjenja nisu dovoljna, prije nego što sljedeći put kupite tampone, pogledajte njihov sastav, način izrade (klorno izbjeljivanje?) i odlučite se za tampone izrađene od čistog pamuka.


US Food and Drug Administration - Center for Devices and Radiological Health, July 23, 1999

 

dr.Vesna Harni

  Novosti - Sve