Prekomjerno debljanje u trudnoći razlog je rađanja velike djece
Prekomjerni prirast tjelesne težine u trudnoći je najčešći pojedinačni uzročnik rađanja prevelike djece za gestacijsku dob (LGA - "large-for gestation"), pokazuju rezultati studije objavljenje online u časopisu 'Obstetrics & Gynecology'. Dr. Shin i kolege (Division of Reproductive Health, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta, Georgia) su analizirali 660,396 jednoplodnih porođaja u Floridi od 2004. – 2008. godine, kako bi odredili utjecaj pojedinačnih čimbenika rizika na nastanak LGA. Koristili su bolničke podatke o porođajima.
Analizirali su utjecaj indeksa tjelesne mase (BMI – "body mass index") prije trudnoće, tjelesnu težinu u trudnoći i gestacijski dijabetes melitus ako je postojao u LGA trudnoćama. Ustanovili su pojedinačni utjecaj svakog parametra i kombinirali s rasom, etničkom pripadnosti, starosti majke i paritetom. Novorođenčad se smatrala velikom za gestacijsku dob, ako je njihova tjelesna težina prelazila 90. percentilu za gestacijsku dob. Istraživači su našli da je za sve rase i etničke grupe prekomjerno debljanje u trudnoći bilo glavni uzročnik za LGA, računajući za 33,4% prevelike djece kod bjelkinja, 36,8% prevelike djece kod crnkinja, 33,3% kod latinoameričkih žena i 37,7% kod azijskih žena.
Nasuprot tome, gestacijski dijabetes je sudjelovao u razvitku prevelike djece kod 2,0% bjelkinja, 8,0% crnkinja, 3,9% kod latinoameričkih žena i 4,0% kod azijskih žena. Indeks tjelesne mase veći od 25 kg/m² je sudjelovao u nastanku LGA djece kod 15,9% bjelkinja, 22,4% crnkinja, 16,0% latinoameričkih žena i 9,5% azijskih žena. Istraživači navode da je u prevenciji pretilosti, koja isto tako može utjecati na pojavljivanje gestacijskog dijabetesa, važno djelovati dugoročno, počevši s djevojkama adolescentske dobi.
"Za razliku od prevencije pretilosti ili gestacijskog dijabetesa, prevencija prekomjerne težine novorođenčeta može biti uspješna jer je moguće pratiti sve rizike tijekom trudnoće i na njih utjecati", napisali su autori. Tijekom trudnoće, LGA fetus povisuje rizik za produljeni porođaj, carski rez, zastoj ramena i porođajnu traumu. Ovi fetusi imaju veći rizik za fetalnu hipoksiju i intrauterinu smrt. Kasnije u životu su pod većim rizikom za dijabetes, pretilost, metabolički sindrom, astmu i karcinom, navode autori.
"Mjere prevencije se moraju odnositi na sve žene bez obzira na njihov indeks tjelesne mase prije trudnoće jer se više od 30% prevelike djece može spriječiti kod žena s normalnim BMI", napisali su autori. "Isto tako, prevencija prekomjerne tjelesne težine tijekom trudnoće reducira prekomjernu tjelesnu težinu koja ostaje nakon porođaja koja može biti uzrok debljini prije iduće trudnoće, pogotovo ako bude kratak period između trudnoća. Smjernice za održavanje uredne tjelesne težine tijekom trudnoće trebaju biti važan dio strategije zdravstvenih radnika u prevenciji prekomjerne tjelesne težine."
Članak: Weight Gain in Pregnancy Is Key Risk Factor for Large Infants. Medscape, 2014.
Poliklinika Harni