Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Rezultati nove studije pokazuju da žene koje su imale transplantaciju bubrega a prestanu uzimati imunosupresiv mikofenolnu kiselinu (MPA) prije začeća imaju uspješniju trudnoću, bez povećanog rizika od gubitka presatka i od odbacivanja organa. "Primateljice transplantiranog bubrega sa stabilnom funkcijom transplantata koje su uzimale MPA prije trudnoće a zatrudnile nakon prestanka uzimanja terapije, imaju značajno veću stopu živorođene djece bez povećanog rizika za odbacivanje presatka ili za malformacije djeteta", rekao je vođa istraživanja Vincent Armenti, doktor medicine (University of Central Florida College of
Medicine, Orlando).

Veza između MPA i urođenih mana je poznata. Američki FDA je promijenio klasifikaciju lijeka u kategoriju D koja upućuje na dokazani rizik za fetus. U cilju da se utvrdi učinak na majke i djecu ako se MPA prestane uzimati prije koncepcije, dr Armenti i njegov tim su identificirali iz Nacionalnog registra za trudnoće nakon transplantacije 114 primateljica transplantiranog bubrega koje su zatrudnile dok su uzimale MPA i 163 koje su zatrudnile nakon prestanka uzimanja MPA. Rezultati su predstavljeni u Tjednu bubrega 2013.g.

Od pacijentica koje su prestale uzimati MPA, 69% je prebačeno na druge imunosupresivne lijekove, najčešće azatioprin, rekao je dr Armenti u Medscape Medical News. Više je trudnoća bilo neplanirano u MPA grupi nego u grupi koja je prestala uzimati lijek (19% naprema 62%; P<,001). Poprilično je mala vjerojatnost da će doći do odbacivanja transplantiranog organa ako se prestane uzimati lijek ili se prebaci na neki drugi lijek. Stopa živorođene djece je bila značajno veća u grupi koja je prestala uzimati lijek nego u grupi s MPA (79% naprema 43%; P < ,001). Stopa spontanog pobačaja je isto tako bila manja (19% naprema 52%; P < ,001).

"Ovi rezultati potvrđuju da izlaganje MPA unutar 6 tjedana od koncepcije i tijekom trudnoće rezultira značajno povećanom stopom spontanih pobačaja i urođenih mana", napisao je dr Armenti. Nije bilo značajnije razlike između dvije grupe u problemima s bubrezima kao što je odbacivanje bubrega unutar dvije godine od porođaja i odbacivanje dokazano biopsijom tijekom trudnoće. Interval između transplantacije i začeća je bio značajnije dulji u grupi koja je prestala uzimati terapiju nego u grupi s MPA. U dodatku, razina kretainina je bila manja prije, tijekom i poslije trudnoće u grupi koja je prestala uzimati lijek. Dr Armenti je napomenuo da se mora napraviti još istraživanja da bi se bolje mogli razumjeti dugotrajni učinci MPA na trudnoću. "Pitanja nastaviti s uzimanjem MPA nakon trudnoće i kakva je dugotrajna funkcija transplantiranog organa zahtijevaju daljnja istraživanja."

Svi primatelji i liječnici koji se bave transplantacijama su zainteresirani prijavljivati trudnoće u registar, rekao je. Nefrolog Michelle Josephson (Sveučilište u Chicagu) se složila s time da je potrebno još istraživanja da se bolje razumiju dugotrajni ishodi, ali je ova studija pridonijela boljem uvidu u ovu problematiku. „ Ono što je zanimljivo kod ove studije je da, u određenom smislu, promatra dvije populacije. Grupa koja uzima MPA je najvjerojatnije raznolika grupa iz mnogih razloga.“ rekla je u Medscape Medical News.

"Da li su zaboravili svom liječniku napomenuti da planiraju trudnoću ili je liječnik zaboravio informirati njih o rizicima povezanim s začećem dok uzimaju MPA - nije definirano, ali je ustanovljeno da je grupa koja uzima MPA raznolika u više karakteristika", rekla je dr Josephson. "Ima dosta neplaniranih trudnoća. Dogodi se da zatrudne ubrzo nakon transplantacije pa funkcija bubrega prije, za vrijeme i poslije trudnoće ne bude dobra", naglasila je.

Značajno je da nije nađena razlika u gubitku presatka ili odbacivanju organa, rekla je dr Josephson. "Mislim da je važno uvjeriti žene da mogu sa sigurnošću prijeći s jednog lijeka na drugi i da je mala vjerojatnost da će doći do odbacivanja organa."

Ali dodaje "još je važno napomenuti pacijenticama da ulaze planirano u trudnoću u suradnji sa svojim liječnicima i da će na taj način najvjerojatnije sve proći u redu". Studija su financirali Novartis, Astellas, Pfizer i Bristol-Myers Squibb.

 

Kidney Week 2013: the American Society of Nephrology 46th Annual Meeting. Abstract SA-PO1017.

  Novosti - Sve