Datum zadnje izmjene: 14. 12. 2023.

Visoki indeks tjelesne mase ("body mass index" – BMI), povezan je s povećanim rizikom zakazivanja djelotvornosti oralne kontracepcije, rezultat je studije objavljene u znanstvenom časopisu Obstetrics & Gynecology. Ovi rezultat su suglasni s ranije objavljenim ispitivanjima zakazivanja djelotvornosti kontracepcijskih flastera, kao i hormonskih implantata.

"Unatoč dobro dokumentiranim ozbiljnim negativnim posljedicama neželjene trudnoće, do sada su vrlo malo istraživani biološki rizični čimbenici u zakazivanju oralne kontracepcije," navode američki znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu, Seattle.

"Nekoliko novijih istraživanja ukazuje na mogući utjecaj pretilosti i visokog BMI u procese metabolizma steroidnih hormona - povećanu razgradnju lipofilnih komponenti i povećani hepatički "clearance", što bi moglo mijenjati učinkovitost hormonske kontracepcije. Inače, "body mass index" - BMI označava odnos između tjelesne mase izražene u kilogramima i tjelesne površine izražene u četvornim metrima (kg/m2 ), a vrijednosti do 25 kg/m2 se smatraju normalnima.

Znanstvenici su uspoređivali zdravstvene karakteristike kod 248 ispitanica koje su ostale trudne usprkos upotrebe oralne kontracepcije u periodu između 1998. i 2001. godine s podacima kod 533 pacijentice istih godina koje su također koristile oralnu kontracepciju tijekom istog vremenskog perioda, ali za to vrijeme nije nastupila trudnoća. Istraživači su da bi mogli izračunati utjecaj tjelesne težine i BMI na djelotvornost oralne kontracepcije koristili metodu logističke regresije i relativni rizik. Ispitanice su praćene u okviru "Group Health Cooperative", Washington.

U usporedbi s ispitanicama čiji je BMI iznosio 27.3 kg/m2 ili manje, rizik nastanka trudnoće pri upotrebi oralne kontracepcije bio je gotovo 60% povišen ako BMI bio viši od 27.3 kg/m2 i više od 70% povišen u ispitanica čiji je BMI bio iznad 32.2 kg/m2.

Ispitanice koje su ispravno koristile oralnu kontracepciju, što je definirano redovitim korištenjem tijekom ispitivanog mjeseca, imale su dvostruko veći rizik nastanka neželjene trudnoće ukoliko je BMI bio viši od 27.3 kg/m2 (relativni rizik 217%) odnosno viši od 32.2 kg/m2 (relativni rizik 222%). Rizik nastanka neželjene trudnoće bio je viši za 70% kod ispitanica čija je tjelesna težina iznosila više od 74.8 kg i gotovo dvostruko viši kod ispitanica čija je težina bila veća od 86.2 kg u odnosu na ispitanice koje su težile 74.8 kg ili manje.

Ograničenja studije uključuju obradu samo onih informaciju o trudnoćama koje su bile poznate "Group Health Cooperative", mogućnost pogreške bazirane na razlici u BMI i tjelesnoj težini kod ispitanica i opće populacije, kao i mogućnosti pogreške ukoliko je postojala greška u uzimanju pilula, koja nije registrirana od strane ispitanica.

"Naši rezultati ukazuju da pretilost može predstavljati dodatni rizik za nastupanje neželjene trudnoće tijekom uzimanja oralnih kontracepcije," zaključuju autori. "Ukoliko se radi o uzročnoj povezanosti, ovo bi moglo rezultirati s 2-4 trudnoće više na 100 godina unutar skupine pretilih žena, koje bi trebale biti upozorene na potrebitost dodatne alternativne kontracepcijske metode."


Obstet Gynecol. 2005;105:46-52


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve