Prijenos jednog embrija sprječava višeplodne trudnoće kod starijih žena
Prijenos studiozno odabranih pojedinačnih embrija u postupcima in-vitro-fertilizacije (IVF) kod pacijentica starijih od 35 godina, održava stopu živorođenih i smanjuje broj višestrukih trudnoće, rezultat je istraživanja talijanskih i kineskih znanstvenika.
Dr. Filippo Maria Ubaldi je izjavio: "Rezultati našeg istraživanja pokazuju da napredak u laboratorijskim tehnologijama ima izravan utjecaj na sigurnost IVF postupaka. Pojačana selekcija zametaka, uključujući i primjenu kulture blastocista, prije implantacije genetskog probira i zamrzavanje u okviru postupka vitrifikacije, omogućuju nam povećanje učinkovitosti tretmana (odnosno stope živorođenih po prijenosu jednog embrija)."
"Ta poboljšanja, kada se primjenjuju sustavno, nadopunjavaju uvođenje izborne politiku prijenosa jednog zametka, značajno smanjuju višestruke trudnoća bez smanjenja kumulativne stope živorođenosti po jednom ciklusu", dodao je Dr. Ubaldi.
U studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu “Human ReproductioN”, Dr. Ubaldi iz G.EN.ERA Centra za reproduktivnu medicinu u Rimu, napomenuo je da je njegov tim došao do ovog zaključka nakon proučavanja podataka iz razdoblja 2010. do 2013. godine. Podaci uključuju ishode trudnoća prije i nakon intervencija uvedenih u siječnju 2013. godine a koja su obuhvaćala optimiziranje izbora embrija i prakticiranje politike izbora i prijenosa jednog, pojedinačnog embrija u poodmakloj dobi majke.
Ukupno je bilo više od 1,100 pacijentica prije uvođenja intervencija i gotovo 500 pacijentica nakon intervencija. Ukupna stopa porođaja nije bila pogođena samom intervencijom (21.0% u odnosu na 20.4%).
Međutim, istraživači su primijetili značajno povećanje stope živorođenosti po prenesenom embriju u post-intervencijskoj skupini (17.0% naspram 10.6%; p <0,01). Također se bilježi značajan pad stope višeplodnih trudnoća i porođaja (6.8% u odnosu na 21.0%, p <0,01).
Ukratko, Dr. Ubaldi je istaknuo da su ovi rezultati bili u žena starije dobi, koje predstavljaju "najviše izazovnu populaciju pacijenata." Dodao je da ovi rezultati imaju presudnu važnost zbog dvije stvari, većeg morbiditeta majki u kasnijoj životnoj dobi i većeg broja perinatalnih komplikacija koje su vezane uz višeplodne trudnoće kao jednu od najvažnijih komplikacija IVF postupaka.
SOURCE: http://bit.ly/1gpWImB
Hum Reprod 2015.
Dr. Vesna Harni