Primjena đumbira sigurna tijekom trudnoće
Đumbir je siguran i umjereno učinkovit u liječenju mučnine i povraćanja tijekom trudnoće.
Gotovo 80% trudnica osjeti simptome mučnine i/ili povraćanja, obično između 8. - 12. tjedna trudnoće. Ipak, manje od 1% trudnica pati od hiperemeze, prekomjernog povraćanja u trudnoći. Đumbir, latinskog naziva Zingiber officinalis, koristi se stoljećima u različitim kulturama u liječenju gastrointestinalnih simptoma, glavobolje i artritisa.
Novija istraživanja ukazuju na uspješnu primjenu đumbira u liječenju poslijeoperativne mučnine i povraćanja, kao i mučnine i povraćanja uslijed vožnje ili tijekom trudnoće.
Mnoge trudnice, iako pate od značajnih mučnina ili povraćanja, oklijevaju uzeti lijekove iz straha od mogućeg oštećenja fetusa, zbog čega pribjegavaju nemedicinskim mogućnostima kao što su akupresura, akupunktura i đumbir.
Unatoč dugogodišnjoj primjeni đumbira u brojnim kulturama, malo je informacija o njegovoj sigurnosti i učinkovitosti u liječenju mučnine i povraćanja tijekom trudnoće, navode kanadski znanstvenici sa Sveučilišta u Torontu.
Kanadski znanstvenici su uspoređivali ishod trudnoće kod dvije skupine po 187 trudnica. Prva skupina je obuhvaćala trudnice koje su tijekom prvog tromjesečja trudnoće koristile bilo koji od različitih pripravaka đumbira kao što su kapsule, čaj, kolačići, prah za inhaliranje i kristali.
Doza i porijeklo proizvoda nisu dokumentirani, a 49% trudnica koristile su kapsule đumbira koje su ocijenjene kao najučinkovitiji pripravak. Trudnice iz kontrolne skupine su bile izložene djelovanju nekih lijekova bez poznatog teratogenog učinka, a koji se inače ne koriste u terapiji mučnine i povraćanja.
U skupini trudnica koje su uzimale đumbir, rođeno je 181 živo dijete, nastupila su 3 spontana pobačaja, izvršen je 1 terapeutski prekid trudnoće kod Downovog sindroma, te je uslijedio porođaj dvoje mrtvorođenčadi. U ovoj skupini trudnica identificirane su tri velike malformacije (ventrikularni defekt septuma, abnormalnosti u razvitku desnog pluća i pijelektazija).
U kontrolnoj skupini trudnica porođeno je 178 žive djece, došlo je do 8 spontanih pobačaja, porođaja jednog mrtvorođenčeta, nije bilo terapeutskih pobačaja, te su identificirane dvije velike malformacije.
Nisu nađene statistički značajne razlike u ishodu trudnoća između opisane dvije skupine trudnica, osim što je u kontrolnoj skupini (trudnice koje nisu uzimale đumbir) bilo značajno više djece s porođajnom težinom manjom od 2.500 g.
U skupini trudnica koje su koristile đumbir, prosječna težina novorođenčeta je iznosila 3.542 ± 543 g, a porođaj je u prosjeku nastupio s 39 tjedana i 2 dana. Trudnice iz ove skupine, na skali o učinkovitosti đumbira u liječenju mučnine i povraćanja, ocijenile su njegovu djelotvornost s prosječnom ocjenom 3.3 ±2.9 SD.
Usprkos maloj veličini ispitivane skupine, što rezultira ograničenjem u proučavanju zakonitosti javljanja velikih malformacija, autori zaključuju kako učestalost velikih malformacija ne odstupa od prosječne učestalosti koja iznosi 1% do 3%.
Rezultati ovog ispitivanja također upućuju da je đumbir umjereno učinkovit u olakšavanju simptoma mučnine i povraćanja tijekom trudnoće, te da su kapsule učinkovitije od ostalih preparata. Ove informacije mogu biti od koristi u donošenju odluke o liječenju mučnine i povraćanja tijekom trudnoće s preparatima đumbira, kako trudnicama, tako i liječnicima.
Am J Obstet Gynecol. 2003;189:1374-1377
dr. Vesna Harni