Datum zadnje izmjene: 27. 01. 2020.

Visoke doze 17-alfa hidroksiprogesterona u žena s rizikom za prijevremeni porod učinkovito sprječavaju prijevremeni porod inhibicijom sazrijevanja vrata maternice i blokadom sekrecije interleukina 1 (IL-1).

Istraživanje s ovim rezultatima nagrađeno je odličjem za istraživanje u prevenciji prematuriteta, a prezentirano je tijekom 27. godišnjeg sastanaka američkog udruženja za materno-fetalno medicinu - "Society for Maternal-Fetal Medicine" (SMFM). "Ovo istraživanje nam po prvi puta omogućuje uvid u mehanizam djelovanja progesterona u sprječavanju prijevremenog porođaja", navodi se u obrazloženju za dodjelu odličja.

Talijanski znanstvenici iz Universita di Modena e Reggio Emilia, Modena, objavili su istraživanje u koje su bile uključene 45 trudnice, hospitalizirane zbog prijetećeg prijevremenog porođaja u dobi od 25 do 33 tjedna trudnoće.

Trudnice su slučajnim odabirom razvrstane u dvije skupine, 22 trudnice su bile u skupini na promatranju, dok su 23 trudnice liječene intramuskularnom primjenom 17-alfa hidroksiprogesteron kaproata dva puta tjedno po 340 mg do navršenih 36. tjedana trudnoće. Nakon sedam i nakon 21 dan od početka liječenja, znanstvenici su uzeli uzorke iscjetka iz vrata maternice te ultrazvučnim putem odredili duljinu vrata maternice.

Uzorci cervikalnog sekreta analizirani su na prisutnost upalnih čimbenika, uključujući prisutnost interleukina IL-1, IL-6, IL-8, TNF-alfa, kao i na prisutnost nitrata i NO enzima.

Autori navode progresivno skraćenje vrata maternice u skupini trudnica koje su bile na promatranju, dok je duljina vrata maternice bila statistički značajno veća kod trudnica koje su bile na progesteronskoj terapiji. Razina interleukina IL-1 bila je konstantna i stabilna u skupini trudnica na promatranju, dok je kod trudnica liječenih progesteronom bila statistički značajno niža tijekom razdoblja praćenja. Interleukin IL-1 bio je jedini upalni čimbenik čija se razina mijenjala tijekom liječenja sa 17-alfa hidroksiprogesteronom, izvijestili su znanstvenici.

Iz skupine trudnica liječenih progesteronom pet trudnica (21.7%) je porođeno prije vremena, u usporedbi s 12 trudnica (54.5%) iz skupine na promatranju.

"Ranije studije s 4-godišnjim periodom praćenja, pokazala su odsutnost bilo kakvih štetnih učinaka progesterona na fetus", navode autori glede zabrinutosti oko mogućeg utjecaja progesterona na fetus.

"17-alfa hidroksiprogesteron je protuupalni agens. Izgleda da se njegovo djelovanje temelji na blokiranju sazrijevanja vrata maternice i sprječavanju skraćenja duljine cerviksa", pretpostavka je talijanskih istraživača. "Sljedeći korak predstavlja provođenje studije s većim brojem trudnica kako bi se uočio učinak progesterona u blokadi sazrijevanja vrata maternice".

 

SMFM 27th Annual Meeting: Oral Concurrent Session 1, Abstract 9. Presented February 8, 2007.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve