Prva beba u svijetu rođena nakon transplantacije uterusa
36-godišnja žena koja je dobila maternice presađivanjem sa živog donatora 2013. godine, rodila je zdravog dječaka u rujnu 2014. godine, objavljeno je u znanstvenom časopisu 'The Lancet'.
Mats Brännström, MD, profesor za porodiljstvo i ginekologiju Sveučilišta u Gothenburgu u Švedskoj, s kolegama opisuju zdravstvenu skrb za ovu pacijenticu. Transplantacija uterusa se koristi za liječenje žena koji ili nemaju maternicu ili se radi o nefunkcionalnoj maternici. Transplantacija je do sada pokušana 11 puta diljem svijeta, ali do sada nije bilo živorođenih beba nakon postupka transplantacije.
Pacijentica je rođena s prirođenim nedostatkom maternice, što je poznato kao Rokitansky sindrom. Podvrgnuta je transplantaciji maternice od žena u postmenopauzi, starosti od 61 godina, koji je ranije rodila 2 djece.
Primateljica i njezin partner prošli su in-vitro oplodnju prije transplantacije, a imali su 11 zamrznutih embrija. Postoperativni tijek je kod pacijentice bio uredan, a 43 dana nakon transplantacije je doživjela i svoju prvu menstruaciju. Menstruacije su i dalje redovite svakih 26 - 36 dana (medijan 32 dana). Pacijentica je zatrudnjela 1 godinu nakon presađivanja, nakon prvog IVF postupka s transferom jednog zametka. Pacijentica je tada započela s trostrukom imunosupresijskom terapijom (takrolimus, azatioprin i kortikosteroidi), što je nastavljeno i tijekom ostatka trudnoće.
Pacijentica je doživjela 3 epizode blagog odbacivanja transplantata, od kojih se jedan dogodio tijekom trudnoće, a liječenje kortikosteroidima ih je sve zaustavilo. Krvni optok u arterijama maternice i pupčanoj vrpci bio je u granicama normale tijekom trudnoće, kao što su bili parametri rasta fetusa.
U trudnoći od 31 tjedna i pet dana, pacijentica je primljena u bolnicu sa simptomima preeklampsije. Djetetovi otkucaji srca nisu bili normalni, pa je beba dječak rođena carskim rezom 16 sati kasnije. Djetetova porođajna težina je bila normalnao za gestacijsku dob (1,775 g) a njegovi Apgar rezultatu su bili 9, 9, i 10.
Majka je otpuštena iz bolnice nakon tri dana, a beba je otpuštena u dobrom stanju deseti dan nakon porođaja. Oboje su dobro.
"Naš uspjeh temelji se na više od 10 godina intenzivnog istraživanja na životinjama i kirurškom treningu od strane našeg tima, što otvara mogućnost liječenja mnogih mladih žena diljem svijeta koje boluju od neplodnosti čiji je uzrok maternica. Čak i više, mi smo pokazali da je moguće ostvariti transplantaciju uterusa sa živog donora, čak i ako je donor u postmenopauzi", rekao je dr Brännström u priopćenju.
Lancet, 2014
dr. Vesna Harni