Rana hospitalizacija zbog infekcije vodi lošijoj prognozi raka dojke
Hospitalizacija zbog infekcije unutar prve godine nakon dijagnoze primarnog nemetastazirajućeg raka dojke je upozorenje za povećan rizik od kasnijeg razvoja udaljenih metastaza ili smrti od raka dojke, izvjestila je Dr. Judith S. Brand, u San Antoniu na Simpoziju o raku dojke. Povećani rizik za buduće nepovoljne ishode raka dojke je bio statistički značajan i klinički prepoznatljiv za žene hospitalizirane zbog infekcije dišnih putova ili kože te sepse. To su pacijentice kojima je potreban pojačan nadzor zbog recidiva raka dojke u narednih 5 godina, rekla je Dr. Brand s Karolinska Institute u Stockholmu.
Nasuprot tome, hospitalizacija zbog infekcije probavnog ili mokraćnog trakta nije imala značenje kao samostalan prediktor povećanog rizika od nepovoljnih ishoda raka dojke. Dr. Brand je predstavila prospektivnu populacijsku studiju s 8,338 žena kojima je dijagnosticiran I-III stadij raka dojke u Stockholmskom području tijekom 2001-2008.g. Tijekom medijana od 4,9 godine praćenja nakon dijagnoze, 720 žena je bilo hospitalizirano zbog infekcije, najviše njih tijekom prve godine.
Učestalost hospitalizacije zbog sepse među oboljelima od raka dojke u prvoj godini nakon dijagnoze je bila 14 puta veća nego u općoj populaciji švedskih žena podudarne dobi i godina. Respiratorne infekcije su rezultirale hospitalizacijom četverostruko češće nego u općoj populaciji, infekcije kože su bile osam puta češće te GI infekcije dvaputa češće nego uobičajeno. Hospitalizacija zbog infekcija je imala jaku i neovisnu povezanost sa smrtnošću od raka dojke za vrijeme praćenja, kao što se vidi u multivarijatnoj analizi prilagođenoj za dob kod dijagnoze, zdravstveno stanje, povijesti zaraznih bolesti, vrsti terapije raka dojke i karakteristikama tumora, uključujući veličinu, stupanj, stanje hormonskih receptora i uključenost limfnih čvorova.
Štoviše, rizik od razvoja udaljenih metastaza je bio 50 -78% veći kod bolesnica s rakom dojke hospitaliziranih zbog respiratorne infekcije, sepse ili infekcije kože u usporedbi s rakom dojke kod pacijenatica koje nisu imale bolničko liječenje zbog infekcije. "Mislimo da su rezultati sepse najzanimljiviji", rekla je Dr. Brand u intervjuu. "Sepsa može biti posljedica imunosuprimiranog stanja. I sama sepsa može izazvati dugoročno imunosupresiju, što bi moglo izazvati rast tumora. Ispitivanja na životinjama su pokazala da kod miševa koji su imali sepsu brže raste tumor. "
Hospitalizacija zbog infekcija nije povećala budući rizik lokalnog recidiva bolesti. Nezavisni prediktori hospitalizacija povezanih s infekcijom su uključivali stariju dob, komorbiditet, markere koji indiciraju veću tumorsku agresivnosti i liječenje kemoterapijom ili aksilarnom radioterapijom. "To pokazuje da je rizik od hospitalizacije zbog infekcije povezan ne samo sa imunosupresijom uzrokovanom kemoterapijom, nego da i karakteristike samog tumora igraju ulogu kao i osobine pacijentica. Ovo je prva epidemiološka studija koja pokazuje s vrlo opsežnim podacima da sva tri čimbenika pridonose riziku ", rekla je Dr. Brand.
San Antonio Breast Cancer Sympos, 2015.g.
Poliklinika Harni