Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.

Rano uzimanje hrane na usta nakon carskog reza je sigurno, ubrzava opravak probavnih funkcija te ne povećava opasnost od ileusa i drugih gastrointestinalnih komplikacija.

"Iako ovo nije novost, trebali bismo odbaciti običaje suzdržavanja od unošenja jela i pića nekoliko sati nakon carskog reza kao što je bio običaj", rekao je dr. Peter Bernstein, profesor s Albert Einstein College of Medicine i subspecijalist perinatalne medicine iz Montefiore Medical Center.

Tradicionalno, peroralno se hrana niti tekućina ne daju ženama unutar 24 sata nakon carskog reza ili dok se ne utvrdi rad crijeva ili prolaz vjetrova. "Brojna istraživanja su pokazala da je davanje hrane i pića rano nakon zahvata potpuno sigurno", rekla je dr. Ying-Ju Changof iz National Cheng Kung University iz Tainana koja je s kolegama objavila rezultate on-line u znanstvenom časopisu Obstetrics & Gynecology.

Smjernice Britanskog nacionalnog instituta za zdravlje i kliničku izvrsnost navode da žene koje se dobro oporavljaju nakon zahvata i nemaju komplikacije mogu piti i jesti brzo nakon carskog reza.

Da bi utvrdili najbolje vrijeme i vrstu oralnog unosa nakon sekcije te učinke ranog uzimanja hrane na probavne funkcije i komplikacije, pregledali su 14 randomiziranih kontroliranih istraživanja i tri nerandomizirana klinička istraživanja u koja je bilo uključeno 2,966 žena.

U svim istraživanjima rani unos na usta počinjao je unutar osam sati od carskog reza: u četiri studije započinjao se unutar dva sata od porođaja, a u ostalima unutar šest do osam sati od poroda i uključivao je bistre tekućine ili čvrstu hranu. U skupini koja je imala kasnije uvođenje peroralne nadoknade, vrijeme početka unosa bilo je od osam do četrdeset i osam sati nakon poroda.

Prosječno, žene kojima je rano uvedena hrana na usta dobivale su zvukove crijeva 9.2 sata ranije od žena koje su bile u skupini kojima je oralni unos bio odgođen, dok su se vjetrovi javljali 10 sati ranije i pražnjenje crijeva 14.6 sati ranije. Ranije davanje na usta nije povećavalo rizik ileusa, povraćanja, mučnine, nadutosti ili proljeva.

"Neurogeni noradrenergički put za nastanak postoperativnog ileusa aktivira se tijekom abdominalnog kirurškog zahvata i unutar tri sata nakon njega. Da bi se izbjegla stimulacija toga puta, preporučuje se unos na usta između šest i osam sati nakon operacije. I tekuća i čvrsta dijeta mogu biti idealne nakon carskog reza."

"Mnoge bolnice u SAD i dalje nastavljaju s običajem suzdržavanja od hrane i pića nakon carskog reza, što je vjerojatno zaostalo od vremena kada je za carski rez korištena opća anestezija", kaže dr. Bernstein. "Zabrinutost je postojala i zbog straha da bi rano unošenje na usta potaknulo na povraćanje, a to se željelo izbjeći radi šavova". Dr. Bernstein kaže da u njegovoj bolnici ženama ponude tekućinu u postintenzivnoj sobi, a uobičajeno jelo i piće dozvoljava im se po osobnom nahođenju. "Nadam se da će članak definitivno potvrditi sigurnost ovakve prakse i da će ona biti široko prihvaćena", zaključio je dr. Bernstein.

Obstet Gynecol 2013.