Datum zadnje izmjene: 28. 01. 2020.

Nastupanje trudnoće u periodu kraćem od 18 mjeseci, kao i duljem od 59 mjeseci nakon prethodne trudnoće povezano je s većim rizikom nepovoljnog perinatalnog ishoda, objavljeno je u znanstvenom časopisu Journal of the American Medical Association.

Ranija izvješća su ukazala na povezanost između kratkih i dugih razmaka između dvije trudnoće s nepovoljnim ishodom, ali nije bilo jasno jesu li neke karakteristike majke ili socijalno-ekonomski status utjecali na nastanak ove povezanosti.

Znanstvenici iz Bogote u Kolumbiji (Fundacion Santa Fe de Bogota) istraživali su podatke iz objavljene literature tražeći ispitivanja o učinku razmaka između dva poroda na ishod trudnoće. Od ukupno pronađenih 130 članaka objavljenih tijekom perioda istraživanja (1966. - 2006. godina), 67 ispitivanja je uključeno u aktualnu analizu.

U usporedbi s razmakom između dvije trudnoće od 18 - 23 mjeseca, interval kraći od šest mjeseci dovodio je do porasta rizika prijevremenog poroda za 40%, niske porođajne težine za 61% i zastoja u rastu fetusa "small for gestational age" za 26%. Slično, razmak između dvije trudnoće od 6 do 17 mjeseci i dulji od 59 mjeseci vodio je povišenom riziku pojave nepovoljnog perinatalnog ishoda.

"Učinak duljine vremenskog perioda između dvije trudnoće na perinatalni ishod nađen u našem ispitivanju, kao i učinci kako kratkog tako i dugog razmaka između trudnoća na zdravlje fetusa, novorođenčeta i majke trebao bio predstavljati snažnu motivaciju zdravstvenim radnicima za aktivno učestvovanje u provođenju planiranja obitelji", navode autori.
 

JAMA 2006;295:1809-1823.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve