Datum zadnje izmjene: 30. 01. 2020.

Izgleda da svaki kilogram tjelesne težine novorođenčeta na porođaju nosi sa sobom povećani rizik javljanja ALL - akutne limfoblastične leukemije tijekom djetinjstva, objavili su američki istraživači u znanstvenom časopisu Journal of the National Cancer Institute, izdanje za mjesec listopad.

Nasuprot ovome, velika porođajna težina novorođenčeta nije bila povezana s povećanim rizikom nastanka AML - akutne mijeloidne leukemije.

Rezultati istraživanja temelje se na ispitivanju 1.905 pacijenata s akutnom limfoblastičnom leukemijom, 299 pacijenata s akutnom mijeloidnom leukemijom i 10.745 pacijenata iz kontrolne skupine sličnih karakteristika koji su živjeli u Danskoj, Švedskoj, Norveškoj i Irskoj.

Dijagnoza leukemije postavljena je u periodu između 1.siječnja 1984. godine i 31. prosinca 1999 godine.

Kao što je već spomenuto, rizik nastanka akutne limfatične leukemije bio je izravno povezan s porođajnom težinom. Nađeno je čak i više od toga, ova povezanost je naime bila podjednako slična u svim dobnim skupinama, kao i različitim tipovima ALL (B-stanični, T- stanični tipovi), navode znanstvenici iz Danske (Statens Serum Institut, Copenhagen).

Analiza podataka braće i sestara pacijenata oboljelih od akutne limfoblastične leukemije otkrila je kako pacijenti s leukemijom nisu imali veću težinu od svoje braće i sestara, naglašavaju znanstvenici.

Rizik B-preteča akutne limfatične leukemije snižavali su značajno redoslijed porođaja (kasniji porođaj po redu) kao i gestacijska starost (porod bliže terminu).

Aktualno istraživanje u potpunosti potvrđuje rezultate meta-analize koje je objavio isti znanstveni tim prošle godine.

"Naši rezultati su sukladni s hipotezom da velika porođajna težina modificira rizik nastanka akutne limfoblastične leukemije, ili zbog proliferativnog stresa i/ili porasta broja stanica koje nose rizik genetskih aberacija povezanih s leukemijom, " zaključuju istraživači.
 

J Natl Cancer Inst 2004;96:1549-1556.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve