Rizik za autizam povezan s poremećajem funkcije štitnjače u trudnoći
Trudnice s nižim vrijednostima hormona tiroksina (T4) u ranoj trudnoći imaju gotovo četiri puta veći rizik da će njihovo dijete biti autistično.
"Našli smo čvrstu povezanost između teškog smanjenja razine tiroksina u ranoj trudnoći i simptoma autizma u djeteta", kažu istraživači s Houston Methodist Neurological Institute iz Teksasa. "Sve je očitije da je autizam u većini slučajeva povezan s čimbenicima okoliša, a ne s genetskim faktorima. To nam daje nadu da je prevencija moguća", rekao je dr. Gustavo Román.
Još je 2007. godine dr. Román objasnio u Journal of the Neurological Sciences zašto vjeruje da je povećani broj dijagnosticiranih slučajeva autizma makar dijelom posljedica prehrane s manjkom joda i/ili izlaganja toksinima koji mogu poremetiti normalnu funkciju štitnjače.
U ovom istraživanju ispitivana je skupina koju su činile majke i djeca iz Dutch Generation R Study iz Rotterdama. Istraživanje je započelo prenatalno između 2002. i 2006. godine. S prosječno 13.4 tjedana trudnoće učinjeni su funkcionalni testovi štitnjače u 5100 žena. Ukupno je 136 žena imalo tešku hipotiroksinemiju definiranu razinom slobodnog tiroksina (fT4) manjom od 5. centile i uz normalan serumski tireotropin (TSH).
Šest godina kasnije, roditelji su prijavili smetnje ponašanja i emocionalne teškoće u 4039 djece. Prema kriterijima iz the Pervasive Developmental Problems (PDP) subscale of the Child Behavior Checklist i the Social Responsiveness Scale (SRS), 80 djece (2%) imalo je „mogući“ autizam, definiran PDP bodovima većim od 98. centile i prema SRS ljestvici bilo u 5% najviših. Te stope bile su u skladu s nizozemskom stopom spektra autističnih poremećaja.
Nakon prilagodbe po majčinim faktorima i karakteristikama djeteta, znanstvenici su utvrdili da teško smanjenje razine tiroksina u ranoj trudnoći povećava šansu rađanja autističnog djeteta gotovo 4 puta (adjusted odds ratio [OR], 3.89; 95% confidence interval [CI], 1.83 - 8.20; P < .001).
Upotrebom PDP scorea, djeca tih žena imala su veći ukupni broj bodova za autistične simptome u dobi od 6 godina, a rezultati prema SRS bili su slični. "Iako ovi nalazi ne pokazuju uzročno-posljedičnu vezu, ipak navode na zaključak da poremećaj rada štitnjače u majke može dovesti do pojave simptoma autizma u djeteta."
"Ovo je zanimljiva studija čija je hipoteza vrijedna nastavka istraživanja. Iznimno je važno istražiti uzroke", rekla je dr. Marie Lynn Miranda, University of Michigan School of Natural Resources and Environment, koja nije bila dio istraživačkog tima.
Dr. Román i kolege ističu da podaci podupiru epidemiološke, biološke i eksperimentalne podatke o autizmu. "Hormoni štitnjače od presudne su važnosti u trudnoći, a majčina hipotireoza uzrokuje komplikacije u trudnoći poput poslijeporođajnog krvarenja, abrupcije posteljice i prijevremenog porođaja, a neki od tih događaja povećavaju i rizik od autizma."
Članak objavljen 2011. godine u Autism Research pokazao je da novorođenčad koja ima vrlo niske vrijednosti fT4 ima povećani rizik za autizam. Također je pokazano da nedostatak hormona štitnjače tijekom kritičnog perioda razvoja mozga uzrokuje mentalnu retardaciju, usporeni psihomotorni razvoj i gluhoću, a povezan je i s nepovoljnim neurološkim ishodima, poput cerebralne paralize. Moguće je da majčina hipotireoza mijenja migraciju neurona tijekom razvoja mozga.
Sljedeći korak je intervencijska studija. "Moramo imati veliku nacionalnu skupinu žena u ranoj trudnoći kojima ćemo određivati hormone i razinu joda u urinu. Potom trebamo nadoknaditi manjak hormona i regulirati funkciju štitnjače, ako je poremećena te osigurati prenatalnu dozu vitamina i nadoknadu joda. Ukoliko tim postupcima postignemo smanjenje pojavnosti autizma u usporedbi s podacima koje imamo, moći ćemo zaključiti da je za nastanak autizma presudna upravo funkcija štitnjače."
Ann Neurol. Published online, 2013.