Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.

Žene koje u osobnoj anamnezi imaju insuficijenciju cerviksa (1 ili više gubitaka trudnoće u drugom tromjesečju zbog bezbolnog otvaranja vrata maternice, bez trudova ili ranije serklaže) ili bezbolno otvaranje ušća u drugom trimestru koje se otkrije kliničkim pregledom, dobre su kandidatkinje za serklažu cerviksa. Navodi se to u kliničkom postupniku kojega je objavilo Američko udruženje opstetričara i ginekologa (ACOG).

Smisao smjernica ACOG-a objavljenih u izdanju Obstetrics & Gynecology za veljaču jest da pomognu opstetričarima i ginekolozima u probiru, dijagnozi i postupanju kod cervikalne insuficijencije.

Cerclage cervicis je postupak pri kojemu kirurg postavlja šav na cervikovaginalnu granicu. Ponekada se prethodno učini disekcija mokraćnog mjehura i rektuma od cerviksa da bi se šav mogao postaviti što bliže unutrašnjoj cervikalnoj osi kako bi se spriječilo prijevremeno otvaranje vrata maternice.

Postavljanje šava na vrat maternice ima mali rizik od komplikacija (prsnuće vodenjaka, upala plodovih ovoja - korioamnionitis, razderotina vrata maternice i pomak šava). Ruptura maternice i sepsa kao stanja koja ugrožavaju život trudnice, vrlo su rijetke komplikacije, a mogu se javiti neovisno o vrsti serklaže. Transabdominalna serklaža u odnosu na transvaginalnu, ima veći rizik krvarenja.

Mnoge žene koje imaju rizik od insuficijencije cerviksa mogu se nadzirati od 16.-24. tjedna trudnoće serijskim transvaginalnim ultrazvukom, a to je pristup zahvaljujući kojemu se mogu izbjeći nepotrebne serklaže u više od polovine žena.

Trudnice čiji je vrat maternice u drugom trimestru kratak i koje ranije nisu imale prijevremeni porođaj, nisu dobre kandidatkinje za serklažu. Za te žene preporučuje se vaginalni progesteron da bi se smanjio rizik prijevremenog porođaja.

Iako žene koje su već imale jednu trudnoću s prijevremenim porodom prije 34. tjedna gestacije i čija je duljina vrata maternice manja od 25 mm prije 24. tjedna trudnoće, ne zadovoljavaju kriterije za cervikalnu insuficijenciju kako ih je postavio ACOG, ipak je postavljanje šava za te trudnice učinkovito. Znanstveni dokazi svrstavaju ove preporuke na razinu A.

Znanstveni dokazi u postupanju s cervikalnom insuficijencijom ne podupiru ograničavanje i smanjivanje aktivnosti trudnice, niti se preporučuje mirovanje u krevetu i suzdržavanje od odnosa.

Nema čvrstih dokaza da bi bilo koja od tehnika cerclage bila bolja (McDonaldova, Shirodkarova).

Cerclage se ne preporučuje za trudnice koje nose blizance jer to može povećati rizik prijevremenog porođaja.

Profilaksa antibioticima i profilaktička tokoliza ne poboljšavaju uspješnost cerclage vrata maternice.

 

Obstet Gynecol. 2014;123:372-379.

  Novosti - Sve