Smanjenje broja carskih rezova intervencijom
Intervencija za smanjenje stope carskih rezova je dovela do skromne ali značajne redukcije broja operativnih poroda bez štetnih posljedica po majku ili dijete, pokazala je grupna randomizirana kontrolirana studija objavljena u časopisu "New England Journal of Medicine". Uspjeh se uglavnom može pripisati nižim stopama carskih rezova u niskorizičnim trudnoćama. "Visoke stope carskih rezova su od velike važnosti zbog potencijalnih štetnih posljedica za majku i njezinu bebu, povezanih s medicinski nepotrebnim carskim rezom i povezanim troškovima zdravstvene zaštite," pišu Dr. Nils Chaillet iz Odjela za opstetriciju i ginekologiju, Centar Hospitalier Universitaire de Sherbrooke, Quebec, Kanada i kolege iz Quality of Care, Obstetrical Risk Management and Mode of Delivery, Quebec (QUARISMA) Trial Research Group.
"Prioritet je pružanje smjernica utemeljenih na znanstvenim dokazima zdravstvenim djelatnicima u pogledu ispravnog odabira žena koje bi mogle imati koristi od carskog reza." Ova studija je proučavala učinak 1,5-godišnje intervencije na stopu carskih rezova u godini nakon intervencije i provedena je u 32 bolnice u Quebecu. Intervencija je uključila početno stručno usavršavanje u vođenju kroz porođaje na temelju medicinski utemeljenih dokaza, kliničku reviziju indikacija za carski rez, povratne informacije zdravstvenih radnika i provedbu najboljih smjernica. Sveukupno je studijom bilo obuhvaćeno 184,952 sudionica, uključujući i 53,086 žena koje su rodile u godini prije intervencije i 52,265 koji su rodile u godini nakon intervencije.
U usporedbi s kontrolnom skupinom koja je imala uobičajenu skrb, interventna skupina je imala malo ali značajno smanjenje stope carskog reza od prije- i poslije-intervencijskog razdoblja. Stopa se smanjila s 22,5% na 21,8% u intervencijskoj grupi i povećala s 23,2% na 23,5% u kontrolnoj skupini. Nakon prilagodbe za bolničke faktore i faktore rodilja, omjer vjerojatnosti za postupne promjene tijekom vremena je bio 0,90. Žene s niskorizičnom trudnoćom su imale značajno smanjenje stope carskog reza dok visokorizične nisu (prilagođena razlika rizika -1,7%).
U usporedbi s kontrolnom skupinom, interventna skupina je također imala smanjenje glavnog neonatalnog morbiditeta (prilagođena razlika rizika, -0,7%. Obje skupine su imale porast neonatalnog morbiditeta, ali rast je bio manji u intervencijskoj skupini (prilagođena razlika rizika -1,7%). Skupine su imale značajne razlike u promjenama kod majčine smrtnosti.
"Ova intervencija ... je dovela do statistički značajnog ali klinički malog smanjenja stope carskih rezova," pišu autori studije. "Smanjenje je opaženo kod žena s niskorizičnim trudnoćama, ali ne i kod visokorizičnih. Nadalje, intervencija je bila povezana sa značajnim smanjenjem neonatalne smrtnosti među bebama rođenim od žena s niskorizičnim trudnoćama i među onima od žena s visokorizičnim trudnoćama." Ograničenja ove studije uključuju razlike u distribuciji pojedinih karakteristika grupa u bolnicama i nemogućnosti da se utvrdi koja od komponenti intervencija je bila najučinkovitija.
N Engl J Med. 2015; 372: 1710-1121.
Poliklinika Harni