Soja i hiperplazija endometrija
Fitoestrogeni iz soje ili nadomjestaka soje potiču hiperplaziju endometrija - pretjerani rast sluznice maternice, u statistički značajnoj, ali maloj skupini, objavljeno je u znanstvenom časopisu Fertility & Sterility.
Fitoestrogeni su nesteroidne estrogenske komponente otkrivene u biljnom svijetu, koji su veoma prisutni na tržištu.
Ovim preparatima se pripisuje svojstvo zaštite od estrogen-ovisnih oboljenja, kao što su rak dojke, te se koriste u olakšavanju različitih simptoma tijekom menopauze.
Tijekom proteklih godina provedeno je nekoliko ispitivanja o učinku fitoestrogena na endometrij kod postmenopauzalnih žena, ali su rezultati ispitivanja davali oprečne zaključke.
Opisani su i agonistički i antagonistički efekti na estrogenski receptor, a većina fitoestrogena (izoflavona) se primjenjuje u dozi od 80 mg/dan ili manje.
Upravo objavljena studija talijanskih znanstvenika iz Centra za ginekologiju i porodiljstvo u Rimu, najveće je randomizirano dvostruko-slijepo kontrolirano ispitivanje koje je trajalo pet godina. U ispitivanju je učestvovalo 376 zdravih žena postmenopaazalne dobi (odsustvo mjesečnice najmanje 12 mjeseci i FSH viši od 30 IU/L) s intaktnom maternicom i tjelesnom težinom koja nije prelazila 20% od "normalne" težine, a koje su slučajnim odabirom raspoređene u dvije skupine.
Prva skupina ispitanica je uzimala tablete soje koje su sadržavale 150 mg izoflavona dnevno, dok je druga skupina ispitanica primala placebo tablete. Kod svih ispitanica je na početku ispitivanja, te potom nakon 30 mjeseci i nakon pet godina od početka ispitivanja, načinjena endometrijska histologija (biopsija).
Od početnog broja ispitanica, 298 žena je dovršilo u potpunosti petogodišnje istraživanje.
Niti kod jedne od ovih žena nisu otkrivene maligne promjene prilikom biopsije endometrija. Histološke promjene klasificirane kao atrofični endometrij nađene su kod 70% ispitanica u skupini koje su uzimale suplemente soje, te kod 81% pacijentica iz kontrolne skupine.
Hiperplazija endometrija je dijagnosticirana kod 3.37% ispitanica koje su uzimale izoflavone i niti kod jedne pacijentice koje su primale placebo.
Iako talijansko ministarstvo zdravstva ne preporučuje primjenu suplemenata izoflavona u dozi većoj od 80 mg/dan, doza izoflavona u ovom ispitivanju iznosila je 150 mg/dan.
"Dugotrajna primjena (pet i više godina) fitoestrogena iz soje bila je povezana s povišenom učestalosti javljanja hiperplazije endometrija. Ovi rezultati ponovno pokreću pitanje sigurnosti dugotrajne primjene fitostrogena obzirom na nalaz endometrija", navode autori.
"Kako bi se što točnije procijenio uočeni učinak na endometrij potrebno je još više informacija. Međutim, već sada primjena fitoestrogena treba biti dobro promišljena, osobito u pacijentica s visokim rizikom za nastanak endometrijskog karcinoma".
Fertil Steril. 2004;82:145-148
dr. Vesna Harni