Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.


Fetoskopska laserska koagulacija cijelog krvožilnog ekvatora, u usporedbi s selektivnom koagulacijom, smanjuje smrtnost fetusa kod feto-fetalnog transfuzijskog sindroma 'TTTS - twin-to-twin transfusion syndrom', pokazuju rezultati nove studije. Pacijentice, kod kojih je primjenjena Solomonova tehnika, imale su smanjeni rizik od anemije/policitemije kod fetusa te manju stopu recidiva kod feto-fetalnog transfuzijskog sindroma, objavili su dr. Dick Oepkes i kolege (Leiden University Medical Center, Nizozemska).

"Dokazali smo da Solomonova tehnika poboljšava naše rezultate. Ono što nam je bilo posebno drago je činjenica da su već tijekom naše studije neki svjetski centri počeli koristiti istu tehniku, a taj broj se još više povećao nakon prezentacije naših rezultata", rekao je dr. Oepkes. Feto-fetalnin transfuzijski sindrom je komplikacija monokorijalne blizanačke trudnoće. Klasično liječenje obuhvaća fetoskopsku lasersku koagulaciju krvnožilnih anastomoza. Stopa preživljenja za oba fetusa kod liječenja iznosi od 35% - 67%, napisali su dr. Oepkes i njegovi kolege, ali djeca koja prežive imaju ozljede mozga i probleme sa neurološkim razvojem. Kod jedne trećine liječenih trudnoća mogu zaostati krvnožilne anastomoze. Solomonova laserska tehnika pokušava koagulacijom "spojiti sve točke" nakon anastomoze tako da nastane čvrsta linija tretiranog tkiva duž cijelog žilnog ekvatora.

Dr. Oepkes i njegov tim su nasumice odabrali 274 žena u studiju. Rezultati su obuhvaćali učestalost blizanačke anemije /policitemije, recidive feto-fetalnog transfuzijskog sindroma, perinatalni mortalitet ili teški neonatalni morbiditet. Do komplikacija je došlo u 34% trudnoća koje su liječene Solomonovom tehnikom i kod 49% trudnoća liječenih standardnom tehnikom, što je značajna razlika. Blizanačka anemija/policitemija je nastupila u 3% trudnoća u skupini liječenoj Solomonovom tehbnikom i 16% trudnoća kod standardne tehnike. Feto-fetalni transfuzijski sindrom se ponovno javio kod 1% trudnoća u Solomonovoj grupi i 7% trudnoća u grupi standardne tehnike. Nije bilo značajne razlike između dvije skupine u perinatalnom mortalitetu ili teškom neonatalnom morbiditetu.

Znanstvenici su uspjeli intravenski bojom obojiti žile u posteljici kod 151 žene što je identificiralo zaostale anastomoze u 19% trudnoća u Solomonovoj grupi i 30% trudnoća u grupi standardne tehnike. "Bez obzira na primjenu Solomonove tehnike, još uvijek učestalo dolazi do mortaliteta i morbiditeta u trudnoći kod TTTS; još ima mjesta za poboljšanje liječenja", rekao je dr. Oepkes. "Potrebne su redovite kontrole svaka dva tjedna nakon laserskog liječenja, uključujući i liječenje Solomonovom tehnikom. Prati se dolazi li ponovno do razvoja TTTS ili anemije/policitemije kod blizanaca." "Svaki kirurg koji se bavi fetoskopijama može lako naučiti Solomonovu tehniku koristeći standardnu opremu", rekao je dr. Oepkes. Njegov tim trenutno provodi dugotrajnu studiju u kojoj prate neurološki razvoj kod preživjele djece, uključujući i one iz studije.

"Očekujemo da ćemo biti u mogućnosti pokazati rezultate nekoliko mjeseci nakon pregleda zadnjeg djeteta (rođenog u listopadu 2012.g.), što bi bilo u proljeće 2015.godine, nadamo se ponovno u Lancetu ili sličnom uglednom časopisu. Uvjerenja smo da je dugoročno zdravlje djece jednako važno kao i činjenica da su preživjeli trudnoću", rekao je doktor Oepkes. Dr. Daniel Skupiski, Weill Medical College of Cornell University, New York, je nazvao rezultate "uzbudljivim", no smatra da su potrebne opširnije studije. "Jedna studija ne postavlja standarde", rekao je dr. Skupiski koji je napisao uvodnik za studiju. "Ovo ne mora biti nešto što svatko tko je čuo za metodu mora i napraviti. Potrebno je još iskustva." Dr. Skupiski je dodao da je, na primjer, kirurzima teško vizualizirati anastomoze kada je posteljica smještena u bridu ili na prednjoj stijenci maternice i nije jasno može li Solomonova tehnika donijeti poboljšanje u tim slučajevima.

 

Lancet 2014.


Poliklinika Harni 
  Novosti - Sve