Stres i prijevremeni porođaj
Trudnice koje su tijekom trudnoće prolazile kroz snažna iskustva stresnih događaja uslijed negativnih životnih situacija imaju 80% povećani rizik nastupanja prijevremenog porođaja u odnosu na trudnice koje nisu bile izložene stresu.
Trudnice koje su prolazile osjećaje straha i anksioznosti u svezi s trudnoćom, uključujući iskustvo vaginalnog krvarenja, komplikacije u prethodnoj trudnoći u smislu spontanog pobačaja ili druge probleme u aktualnoj trudnoći, imaju dvostruko povišeni rizik prijevremenog porođaja u odnosu na žene koje su se u trudnoći osjećale ugodno i nisu patile od osjećaja straha.
I trudnice koja su doživjele rasnu diskriminaciju tijekom života imaju 40% povećani rizik prijevremenog rađanja svoje bebe.
Studija američkih znanstvenika obuhvatila je ispitivanja 1962 trudnice čija je trudnoća praćena u dvije prenatalne klinike u Sjevernoj Karolini.
U okviru redovitih antenatalnih pregleda, trudnice su upućene u popunjavanje dodatnog obrasca koji je uključivao različita pitanja u svezi psihološkog stanja, stresnih događaja u životu, kao i socijalne sigurnosti - događaja koji bi mogli utjecati na tijek i ishod trudnoće.
Prijevremeni porođaj , onaj prije 37. tjedana trudnoće, nastupio je kod ukupno 231 trudnice.
Znanstvenici navode kako nije jasno kojim mehanizmima povišeni stres utječe na nastupanje prijevremenog porođaja, te da su u razjašnjenu ovog fenomena potrebne daljnje studije.
Am J Epidem 2003; 157: 14-24
dr. Vesna Harni