Subklinička hipotireoza u trudnoći je najčešće prolaznog karaktera
Po rezultatima nove studije objavljene u Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, tri četvrtine žena sa subkliničkom hipotireozom tijekom trudnoće ima normalnu funkciju štitnjače nakon 5 godina. "Veliki broj trudnica s umjerenom disfunkcijom štitne žlijezde je bio liječen L-tiroksinom. Ustanovili smo da su mnoge od tih žena mogle prestati uzimati L-tiroksin nakon trudnoće", napisali su istraživači vođeni s Beverley M. Shields (University of Exeter, Velika Britanija). "Naša istraživanja pokazuju da će se funkcija štitne žlijezde najvjerojatnije vratiti u normalu nakon trudnoće ako je L-tiroksin preporučen za subkliničku hipotireozu i da je potrebna reevaluacija terapije nakon trudnoće."
Savjetuju da žene s umjerenom disfuncijom štitnjače moraju reevaluirati svoju terapiju 6 tjedana nakon porođaja. Po vrijednostima hormona štitnjače u krvi koje su određene za svako tromjesječje, kod 15% trudnoća se postavlja dijagnoza subkliničkog hipotireoidizma, objašnjavaju Shields i kolege. Umjerena disfunkcija štitnjače je povezana s slabijim neurofiziološkim razvojem pod kraj trudnoće i općenito lošijim ishodom trudnoće – uključujući spontani pobačaj, prijevremeni porođaj, gestacijsku hipertenziju i smrt novorođenčeta – zbog svega toga smjernice preporučuju liječenje L-tiroksinom.
Sadašnje smjernice endokrinoloških društava preporučuju da sve trudnice sa subkliničkom hipotireozom uzimaju L-tiroksin. Smjernice Američkog društva za bolesti štitnjače preporučuju da L-tiroksin uzimaju trudnice sa subkliničkom hipotireozom i detektabilnim antitijelima tiroidne peroksidaze (anti - TPO). Nema podataka o duljini liječenja u dosadašnjim smjernicama. Istraživači su postavili hipotezu da će se najveći broj subkliničkih hipotireoza i majčinih hipotiroksinemija povući nakon porođaja jer fiziološke promjene u trudnoći pogoduju slabijem radu štitne žlijezde i najčešće su privremene.
Studija Exeter Family Study of Childhood Health , rađena između 1999. i 2004. godine, je analizirala podatke od 523 zdravih trudnoća bez poznatih poremećaja štitne žlijezde. Razine TSH, slobodnog T4, slobodnog T3 i antitijela tiroidne peroksidaze su određene s 28 tjedana i, prosječno, 4,9 godina nakon porođaja. Tijekom trudnoće 65 od 523 trudnica (12,4%) je imalo subkliničku hipotireozu (TSH > 3 mIU/L).
Urednu funkciju štitnjače su imale 49 od 65 žena (75,4%) koje su imale subkliničku hipotireozu nakon petogodišnjeg praćenja. Samo 2 od 44 žene (4,4%) s hipotiroksinemijom tijekom trudnoće je imalo visoku razinu TSH (>4,5 mIU/L) nakon trudnoće. Žene s subkliničkom hipotireozom tijekom trudnoće kod kojih su postojala i anti-TPO antitijela su imale veću vjerojatnost imati perzistentni nalaz povišenog TSH nakon trudnoće. Istraživači savjetuju da sve žene testiraju u ranoj trudnoći ili tijekom trudnoće funkciju štitne žlijezde jer postoji veliki rizik za ponavljanjem subkliničke hipotireoze u idućim trudnoćama.
J Clin Endocrinol Metab 2013;98:E1941-E1945.